6.6 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieBezpieczeństwoWszystkich Świętych. Policja ostrzega przed złodziejami na cmentarzach

Wszystkich Świętych. Policja ostrzega przed złodziejami na cmentarzach

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Dzień wszystkich świętych to czas, kiedy wspominamy swoich bliskich na grobach. Jest to także czas, kiedy coraz aktywniej działają złodzieje.

Policja ostrzega przed złodziejami. W dniu wszystkich świętych możemy stać się ich celem. Przedmioty o dużej wartości takie jak pieniądze czy ważne dokumenty powinny zostać w domu. Wojewódzka policja apeluje o rozwagę i wzmożoną czujność przy obchodzeniu dnia Wszystkich Świętych.

Policja apeluje.

Tego roku dzień wszystkich świętych przypada na wtorek. Daje to szansę na rozłożenie wizyty na cmentarzach na kilka dni. W tym czasie częściej niż zwykle może dochodzić do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji miejskiej czy włamań do mieszkań. Wojewódzka policja apeluje o przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.

 • Zanim wyjedziemy z domu, pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte.
 • Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast o tym powiadomił.
 • Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów oraz rozważmy zdeponowanie w banku posiadaną gotówkę.
 • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

 • Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu.
 • W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
 • Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim (szczególnie w widocznym miejscu) wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Pamiętajmy też, gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.
 • Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
 • Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.
 • Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Dodatkowe ważne informacje:

 • Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.
 • Ze względu na szybko zapadający zmrok, pamiętajmy o elementach odblaskowych na odzieży.
 • W wielu miejscach będzie zmieniona organizacja ruchu i będą wyznaczone miejsca postoju, parkingi. Pamiętajmy, że bezwzględnie należy stosować się od sygnałów wydawanych przez policjanta lub strażnika gminnego. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl