30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSpołeczeństwoZamiast węgla pomalowane kamienie. Jak nie dać się oszukać przy zakupie opału...

Zamiast węgla pomalowane kamienie. Jak nie dać się oszukać przy zakupie opału ?

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Coraz więcej osób pada ofiarą przekrętów podczas zakupu węgla. Nieistniejące firmy, pomalowane kamienie to tylko szczyt góry całego problemu. Coraz większe ceny węgla oraz długi czas dostawy surowca skłaniają oszustów do częstszych przekrętów.

Wysoka cena surowca i problem z dostawą to coraz większy problem wielu osób. Atrakcyjne oferty z niską ceną bardzo często okazują się być oszustwem. Świętokrzyska policja przestrzega przed wybieraniem takich „okazji”.

Najczęstsze metody oszustw

Oferta na opał z zaliczką

Najczęściej możemy się spotkać z ofertą na opał z zaliczką. Firma, która tak naprawdę nie istnieje, obiecuje nam dostarczenie ekogroszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty, lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Po dokonaniu wpłaty okazuje się, że węgiel nie został dostarczony na wskazany adres, nikt nie odbiera telefonu, a firma nagle się rozpłynęła.

Phishing

Phishing to coraz częstsza metoda wyłudzania pieniędzy. Polega na podszywaniu się pod firmy kurierskie, urzędy czy strony internetowe. Takie strony wysyłają wiadomości SMS i maile mające na celu wyłudzenie danych do kont bankowych. Przestępca może poprosić o zrobienie przelewu na podany nr konta lub o podanie danych do logowania na konto bankowe w celu zrealizowania transakcji. Osoba po podaniu takich danych szybko traci dostęp do konta oraz znajdujące się na nim pieniądze.

Kamienie udające węgiel

Oszuści są na tyle pomysłowi, że dochodzi nawet do takich sytuacji kiedy zamiast węgla klient dostaje kamyczki pomalowane na czarno. Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w bardzo atrakcyjnej cenie przez internet. Opał został dostarczony o dziwo przed terminem, rozładowany a klientka za niego zapłaciła. Po ulewnym deszczu okazało się jednak, że węgiel zamienił się w kamień. Łatwo się domyślić co by było gdyby taki „węgiel” trafił do pieca.

Jak uchronić się przed oszustami ?

Świętokrzyska policja przestrzega przed oszustwami na węgiel. Apeluje o bycie ostrożnym, sprawdzanie sprzedawców oraz o niepłacenie „w ciemno”. Poniżej 7 kroków jak nie dać się oszukać przy zakupie opału.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl