30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowieLipidogram – darmowe badania dla mieszkańców Świętokrzyskiego!

Lipidogram – darmowe badania dla mieszkańców Świętokrzyskiego!

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wznawia program badań profilaktycznych, w trakcie których określany jest profil lipidowy. Każdy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego za darmo może sprawdzić w swoim organizmie poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów.

Wskaźniki profilu lipidowego pomagają ocenić ryzyko zawału serca, udaru spowodowanego miażdżycą tętnic i innych chorób. W trakcie badania określany jest poziom:

  • cholesterolu całkowitego (wysoki poziom oznacza większe ryzyko miażdżycy);
  • cholesterolu LDL (tzw. „zły” cholesterol – najważniejszy wskaźnik do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca występującej najczęściej u pacjentów z podwyższonym poziomem LDL);
  • cholesterolu HDL (tzw. „dobry” cholesterol, wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca);
  • trójglicerydów (poziom tłuszczów prostych, głównej rezerwy energii zmagazynowanej w tkance tłuszczowej, wysoki poziom oznacza większe ryzyko rozwoju miażdżycy).

Określenie profilu lipidowego szczególnie zalecane jest dla osób, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zmagają się z otyłością, nie są aktywne fizycznie, palą tytoń, są w podeszłym wieku.

Badania w RCNT wykonywane są na podstawie zawieszonego na czas pandemii projektu pn. „Określenie profilu lipidowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego”. Dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego są całkowicie darmowe.

Aby wziąć udział w projekcie należy zarejestrować się pod numerem telefonu 663 537 050. Rejestracja w dni robocze od godziny 8 do wyczerpania miejsc, badania wykonywane są od 3 listopada  we wtorki i czwartki w punkcie pobrań w RCNT (budynek Biobanku).

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl