20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaHistoria Skarżyska na starych pocztówka

Historia Skarżyska na starych pocztówka

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W sobotę, 18 marca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej odbył się wernisaż wystawy pocztówek Skarżyska-Kamiennej z lat 1906 – 1989, które pochodziły z kolekcji Marcina Medyńskiego. Organizatorem wystawy była Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka w Skarżysku-Kamiennej.

Na wystawie można było obejrzeć pocztówki Skarżyska-Kamiennej z lat 1906 – 1989, które nie były jeszcze nigdzie prezentowane. Pochodziły one ze zbiorów prywatnych Marcina Medyńskiego. Jak sam autor wspomniał, jego przygoda z kolekcjonowaniem zaczęła się w wieku 5 lat, kiedy otrzymała pierwszy klaser ze zdjęciami od swojego ojca.

Pamiątkowe zdjęcie z tego okresu zostało umieszczone na tylnej okładce książki. Natomiast pocztówki zaczął zbierać od siódmego roku życia. Jego skarżyska kolekcja pocztówek została rozpoczęta od prezentu Pani Krystyny Burskiej – kolorowej pocztówki z widokiem ogólnym Kamiennej, wydana w 1910 r. przez kieleckiego edytora Stanisława Saneckiego.

Skarżyska wystawa została podzielona przez organizatorów, w sposób umowny, na dzielnice naszego miasta.  Wśród zdjęć można było znaleźć prawdziwe perełki kolekcjonerskie takie jak pocztówki z okresu I wojny światowej, Kamieniołomy na Rejowie z 1910 roku, osiedle Milica, Dworzec PKP czy makietę Kościoła w parafii Bzin z 1906 roku.

Uzupełnieniem wystawy był piękny album, w którym znalazły się dodatkowe pocztówki i zdjęcia m.in. Jerzego Hakenberga, Edwarda Krokowskiego i Marcina Medyńskiego. Wystawę można oglądać do 11 kwietnia w godzinach pracy biblioteki przy ul. Towarowej.

Powiat reprezentowały: Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego i Beata Wojciechowska, kierownik Referatu ds. Promocji.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl