21.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 20 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeKronika policyjnaSkarżyszczanin zbudował międzynarodową piramidę finansową. Oszukał 200 osób!

Skarżyszczanin zbudował międzynarodową piramidę finansową. Oszukał 200 osób!

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Mężczyzna proponował klientom swojej firmy inwestowanie oszczędności, obiecując niebotyczne zyski. Na obietnicach się skończyło! Okazało się, że skarżyszczanin w ten sposób zorganizował tzw. piramidę finansową. Mężczyzna odpowie za oszustwo, został objęty policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.

Policjanci zajęli się sprawą pod koniec 2018 roku. Sygnał o nieprawidłowościach dotarł z jednego z oddziałów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z terenu województwa pomorskiego. W sprawie należało przyjrzeć się niejasnym internetowym poczynaniom pewnego 67-latka. Mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej założył w sieci działalność, która doprowadziła do oszukania kilkuset osób.

Wszystko miało swój początek w 2015 roku. Mężczyzna poza granicami Polski zarejestrował dwie fikcyjne firmy, które miały zajmować się szeroko rozumianymi inwestycjami. Klientów wyszukiwał w internecie, gdzie na stronach swoich „spółek” zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i USA reklamował świadczone usługi.

Ten, kto zdecydował się zainwestować swoje pieniądze, obiecane miał niepojęte zyski. Ciekawostką jest fakt, że klienci 67-latka nie mieli żadnej świadomości, w co miały być inwestowane ich środki. Wiedzieli natomiast, że w przypadku przekonania kolejnych osób do lokowania swoich pieniędzy sami „awansują”, co miało przynieść jeszcze większe zyski.

Jak widać, niejasna działalność „spółek” ewidentnie wskazywała na piramidę finansową, na której szczycie zasiadał 67-letni skarżyszczanin. Jak wynika z ustaleń śledczych, mężczyzna uczynił sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. W ten sposób działał do połowy 2019 roku.

Policjanci przesłuchali ponad tysiąc osób, w mieszkaniu 67-latka zabezpieczyli komputery i nośniki pamięci. Na początku ubiegłego roku zgromadzony obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie ponad 200 zarzutów, bowiem tyle osób zostało oszukanych. Straty poniesione przez pokrzywdzonych oszacowane zostały na ponad 180 000 złotych.

Postępowanie w sprawie zakończono w grudniu 2022 roku skierowaniem aktu oskarżenia o przestępstwo oszustwa, za co mężczyźnie może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Mateusz Kuna
Mateusz Kuna
Redaktor naczelny wSkarzysku.pl | e-mail: mateusz.kuna@wskarzysku.pl

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl