11.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjePrawoCzym tak naprawdę jest władza rodzicielska?

Czym tak naprawdę jest władza rodzicielska?

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Co myślimy, kiedy słyszymy termin władza rodzicielska? Jednym z pierwszych skojarzeń są król i poddani, którzy bez zająknięcia zawsze poddają się jego rozkazom. Tylko że to totalne zaprzeczenie tego, czym jest relacja rodzica z dzieckiem. Podstawową wartością tej relacji jest silna więź emocjonalna, ale my skupimy się na równie ważnym aspekcie – prawach i obowiązkach rodziców względem dziecka.

Władza rodzicielska jest podstawowym pojęciem w relacji łączącej rodziców z dzieckiem. To zbiór praw i obowiązków spoczywających na rodzicach i/lub opiekunach prawnych dziecka. Muszą one być sprawowane w taki sposób, aby na pierwszym miejscu było zawsze dobro podopiecznego i jego interes społeczny.

Rolą rodziców i opiekunów jest troska o  rozwój fizyczny i duchowy dziecka w taki sposób, aby odpowiednio je przygotować do dorosłego życia. Można zatem stwierdzić, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi swojego dziecka, a każdy z rodziców samodzielnie może reprezentować jego interesy. Istnieją jednak dwa przypadki, kiedy opiekunowie nie mogą reprezentować dziecka. Mowa tu o przypadku, kiedy wykonywane są czynności prawne między dziećmi pozostającymi pod tą samą władzą rodzicielską (czyli rodzeństwem) lub czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców.

Kiedy rodzic może stracić prawa opiekuńcze?

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje ona obojgu rodzicom. Bywają jednak przypadki, gdzie niezbędne może okazać się ograniczenie praw rodzicielskich jednemu z rodziców lub opiekunów. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wskazuje, że powodami do ograniczenia praw rodzicielskich mogą być:

  • Brak kontaktu z dzieckiem
  • Nieprawidłowy wpływ na dziecko
  • Brak komunikacji między rodzicami (lub opiekunami)
  • Silny konflikt między rodzicami/opiekunami
  • Uzależnienie jednego z opiekunów

Organicznie praw rodzicielskich nie odbiera prawa do kontaktu i przebywania z dzieckiem! Wręcz przeciwnie rodzice z ograniczoną władzą rodzicielską zawsze mają prawo i obowiązek utrzymywać kontakt ze swoim dzieckiem.

Opracował aplikant radcowski Krzysztof Soból, Kancelaria Radcy Prawnego Igi Lalak

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl