20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategoriePrzyrodaZbigniew Wójcik z Odznaką Honorową Województwa. Poznaj jego sylwetkę

Zbigniew Wójcik z Odznaką Honorową Województwa. Poznaj jego sylwetkę

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Znany i ceniony świętokrzyski geolog, speleolog, historyk nauki prof. Zbigniew Wójcik znalazł się w gronie osób wyróżnionych w 2022 r.

Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego. Ze względów osobistych profesor nie uczestniczył w grudniowej, uroczystej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, poświęconej uhonorowaniu osób wyróżnionych przez Samorząd Województwa. W piątek 27 stycznia br. odznakę wręczyli profesorowi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz wicemarszałek województwa Renata Janik.

Profesor Zbigniew Wójcik  to znany i ceniony geolog, speleolog, historyk nauki, wieloletni pracownik Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, zapalony wędrowiec i turysta. Jako naukowiec prowadził badania w Tatrach, Alpach Julijskich, Karpatach Wschodnich, na Syberii, Kamczatce oraz Górach Świętokrzyskich.

Jest autorem ponad 800 pozycji naukowych, wiele z nich jest poświęconych polskim badaczom działającym w różnych krajach, a także wynalazcom i krajoznawcom. Jest członkiem Prezydium Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, przewodniczącym Komisji Badań nad Historią Syberii, a także przewodniczącym Zespołu Historii Kartografii PAN.


Od czasów studenckich związany jest z Ziemią Świętokrzyską. Od lat pięćdziesiątych publikuje artykuły, poświęcone badaniom zasobów geologicznych, ochronie przyrody i dokonaniom jej wybitnych mieszkańców. Wspólnie ze studentami ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach inwentaryzował ślady po starożytnym górnictwie i hutnictwie świętokrzyskim oraz badał relikty dawnego przemysłu w okolicach Bodzentyna, Pawłowa, Waśniowa, Mirca, Nowej Słupi i Stykowa.

Utrzymuje ścisłe kontakty naukowe z wybitnymi badaczami dziejów regionu świętokrzyskiego. Poprzez swoje publikacje w periodykach naukowych popularyzuje i promuje Ziemię Świętokrzyską.

Odznakę Honorową Województwa Świętokrzyskiego wręczyła prof. Zbigniewowi Wójcikowi wicemarszałek Renata Janik.

– W imieniu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego mam zaszczyt odznaczyć Pana Odznaką Honorową za wszystkie starania, pracę, aktywność i popularyzowanie regionu świętokrzyskiego – powiedziała wręczając odznakę profesorowi wicemarszałek Renata Janik. – Dziękujemy za dzieła, za publikacje, które mam nadzieję pozwolą jeszcze szerszemu gronu, młodzieży, poznać i polubić historię Ziemi Świętokrzyskiej – dodała wicemarszałek.

Dyplom wręczył przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

– Dziękujemy gorąco za dorobek Pana pracy zawodowej i pasji, tak ściśle związanych z naszym regionem – podkreślił przewodniczący Andrzej Pruś. – Ta odznaka to skromny wyraz naszej wdzięczności. Do wniosku o nadanie wyróżnienia przychyliła się cała Kapituła Odznaki, w której imieniu także pragniemy podziękować Panu za działalność – powiedział.

W uroczystym wręczeniu odznaczenia profesorowi towarzyszyli małżonka Ewa Wójcik oraz dr Andrzej Rembalski – świętokrzyski regionalista, laureat nagrody marszałka województwa „Wędrowiec Świętokrzyski” z 2021 r., były komendant Hufca Kielce ZHP, członek honorowy PTTK, autor wielu publikacji związanych z regionem świętokrzyskim.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Mateusz Kuna
Mateusz Kuna
Redaktor naczelny wSkarzysku.pl | e-mail: mateusz.kuna@wskarzysku.pl

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl