21.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowieOd lutego można przejść w Kielcach kwalifikację do przeszczepu nerki

Od lutego można przejść w Kielcach kwalifikację do przeszczepu nerki

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

1 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpocznie pracę Ośrodek Kwalifikujący. Lekarze z WSzZ będą podejmować decyzje o wpisaniu pacjenta do Krajowej Listy Oczekujących na przeszczepienie nerki.

Dr n. med. Paweł Wróbel, kierujący Klinicznym Oddziałem Nefrologii w WSzZ wyjaśnia, że aktualnie pacjenci z 10 stacji dializ w regionie świętokrzyskim, są kwalifikowani do przeszczepienia nerki przez Ośrodek w Warszawie. Od lutego, będą to robić specjaliści ze Szpitala Zespolonego. Ośrodek będzie strukturą działającą w ścisłym porozumieniu z Poltransplantem.

Każda stacja dializ albo poradnia nefrologiczna wpisuje chorego, który może otrzymać nerkę, po wykonaniu niezbędnych badań i konsultacji, w Ustawowych Rejestrach Transplantacyjnych. Lekarz z Ośrodka Kwalifikującego ocenia następnie, czy dana osoba spełnia wszelkie niezbędne kryteria, aby mogła otrzymać przeszczepienie nerki. Jeśli nie, zwraca się do stacji dializ, bądź poradni z prośbą o uzupełnienie badań.

– Utworzenie Ośrodka Kwalifikującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pozwoli na odciążenie Ośrodka Kwalifikującego w Warszawie, a całą procedurę będzie można wykonywać szybciej i sprawniej– uważa dr Paweł Wróbel.

Jak informuje kierownik, aktualnie w WSzZ jest hemodializowanych 88 pacjentów, a 24 jest dializowanych otrzewnowo. Chorych przybywa bardzo szybko. Pod koniec ubiegłego roku osób hemodializowanych w stacji dializ WSzZ było 80.

Paweł Wróbel informuje również o tym, że Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu, zostało przyznane miejsce akredytacyjne do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie transplantologii klinicznej. – Co przyczyni się do rozwoju tej dziedziny medycyny w naszym województwie, ułatwi także szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii, gdyż lekarze, zamiast wyjeżdżać do np. Warszawy czy Krakowa będą mogli odbywać obowiązkowy 10- tygodniowy staż kierunkowy z transplantologii w naszym ośrodku – mówi dr Wróbel.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, od kilku lat, przeprowadzane są przeszczepienia nerek. W zeszłym roku w ośrodku, jak podaje dr n. med. Jacek Bicki – kierujący Kliniką Chirurgii Ogólnej, w Kielcach udało się wykonać osiem takich zabiegów. Sześć nerek od dawców z województwa świętokrzyskiego udało się przeszczepić chorym w innych częściach Polski.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl