11.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSpołeczeństwo„Wołyń '43 pamiętamy” - mogło być kontrowersyjnie

„Wołyń ’43 pamiętamy” – mogło być kontrowersyjnie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Ktoś rozwiesił w nocy plakaty i naklejki nawołujące do ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Następnego ranka w tym samym miejscu rozpoczynał się piknik „Świętokrzyskie dla Ukrainy”.

Zaplanowano integrację

Zeszłotygodniowy piknik integracyjny miał zbliżyć do siebie kulturalnie Polaków i Ukraińców. Wojna w Ukrainie udowodniła zarówno Polakom, jak i Ukraińcom, że łączy nas więcej, niż dzieli. Również piknik miał być okazją dla lokalnej społeczności do integracji ze skarżyską diasporą zza wschodniej granicy. Wydarzenie organizowane było w ramach projektu utworzonego przez marszałka województwa świętokrzyskiego „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Partnerem projektu w powiecie skarżyskim jest Starostwo Powiatowe.

Kontrowersje tuż za rogiem

Tymczasem w nocy, tuż przed wydarzeniem zaplanowanym na 18 września, w parku przy ul. Franciszkańskiej na osiedlu Dolna Kamienna, ktoś rozwiesił na drzewach, tablicach i urządzeniach rekreacyjnych, plakaty i naklejki przypominające o Rzezi Wołyńskiej oraz nawołujące do ekshumacji jej ofiar. – W niedzielę po godzinie 7 pracownicy firmy, która miała przygotować scenę na piknik, poinformowali mnie, że na tablicy ogłoszeń jest duży plakat o Rzezi Wołyńskiej. – mówi Adam Ciok, radny powiatu i współorganizator pikniku. – Udałem się szybko na miejsce, gdzie zobaczyłem, że cały plac zabaw jest obklejony. Musieliśmy usunąć te materiały — wyjaśnia.

Radny tłumaczy, że szanuje odmienne poglądy, a organizatorom było przykro, ponieważ mogło dojść do niepotrzebnych kontrowersji. Przypomniał, że w wyniku wojny na Ukrainie, w powiecie skarżyskim przebywa ponad 300 uchodźców.

Fot. Adam Ciok

Są miejsca i czas

Radny Mariusz Bodo, a zarazem sekretarz województwa świętokrzyskiego, które jest inicjatorem projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, sugeruje, że pomysł z akcją plakatową mógł być niefortunny. – Na wszystko jest miejsce i czas. Nie możemy zapomnieć o historii. Uczy nas ona, aby nie popełniać tych samych błędów. Dążenie do prawdy o tym, co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 roku, jest oczywistością. Choć może nie powinno się porównywać tych rzeczy, to Ukraina płaci dzisiaj dużą cenę walki z Rosją o swoją tożsamość, tak samo, jak Polacy na Wołyniu zapłacili ogromną daninę za swoją polskość. Ten ból powinien nas łączyć, a nie dzielić.

Nie o zemstę chodzi…

Rozmawiamy z historykiem Grzegorzem Rykowskim, kierownikiem w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, wcześniej pracownikiem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

-Czystka etniczna dokonana przez nacjonalistów ukraińskich, ludobójstwo Polaków na Wołyniu jest faktem i przedmiotem badań historycznych. Odbywają się koncerty, prezentowane są wystawy, organizowane spotkania z ocalałymi, powstają filmy czy reportaże na ten temat.  Staranie o ekshumacje Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich prowadzą polskie władze i instytucje do tego powołane. W mojej ocenie do nich należy kierować wszelkie apele o przyspieszenie tego procesu. Ofiary Rzezi Wołyńskiej powinny mieć godny pochówek i liczę, że w niedalekiej przyszłości to nastąpi, ponieważ „Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”.

Fot. Adam Ciok

Ludzkie życie — nadrzędna wartość

Pytamy, w jaki sposób pogodzić teraźniejszość z trudną przeszłością, jaką dzielimy z narodem ukraińskim?

Grzegorz Rykowski mówi nam, że pamięć i prawda o tragicznych wydarzeniach na Kresach Wschodnich z lat 1939 -1945 jest kluczem do pojednania i dobrych relacji między narodami polskim a ukraińskim. Dodaje, że w sytuacji, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i potrzebna jest pomoc ofiarom wojennym, a temu służył piknik „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, Polacy taką organizują, z czego jako naród powinniśmy być dumni. Pamiętajmy, że ludzkie życie jest wartością nadrzędną.    

Wołyń 43 pamiętamy

Na plakatach i naklejkach był adres strony internetowej opolskiej fundacji Wołyń Pamiętamy. Można na niej znaleźć dokładnie te same materiały, które ktoś umieścił tuż przed piknikiem na osiedlu Dolna Kamienna. Na jednej z podstron są również fotorelacje z akcji rozklejania plakatów w różnych częściach Polski. Chcieliśmy skontaktować się z przedstawicielami fundacji, aby potwierdzić, czy ich wolontariusze byli inicjatorami akcji w Skarżysku. Pomimo kilku prób nie udało nam się uzyskać odpowiedzi.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Mateusz Kuna
Mateusz Kuna
Redaktor naczelny wSkarzysku.pl | e-mail: mateusz.kuna@wskarzysku.pl

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

2 KOMENTARZE

  1. Popieram osobę która tego dokonała. Dla ukraińców nie ma miejsca ma polskiej ziemi!!!! Precz do siebie!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl