6.6 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeZ regionuŚwięto majowej konstytucji

Święto majowej konstytucji

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Na wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja zaprasza wojewoda Zbigniew Koniusz. Kieleckie uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. Godzina 12.30 to początek uroczystości, które odbędą się przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów wojewoda zaprasza-od godz. 14.00 – na tradycyjny Piknik Majowy „Vivat 3 Maja!”. Na wszystkich chętnych czeka w kieleckim parku miejskim wiele atrakcji: m.in. występy artystyczne, stoiska przygotowane przez wojsko i służby mundurowe, a także znakomita wojskowa grochówka. Zadowoleni będą również najmłodsi mieszkańcy miasta i regionu: będą mogli skorzystać z placu zabaw, „dmuchańców” i innych ciekawostek.

O godz. 16.00 w muszli koncertowej rozpocznie się Koncert Majowy, podczas którego będziemy mogli wspólnie wysłuchać znane patriotyczne pieśni.  We wtorek, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, o godz. 11.00, złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach).

Ceremonia ta będzie okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 roku ustanowili nasze barwy narodowe i zdecydowali o tym, że „Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”. O godz. 12.00 rozpoczną się na kieleckim Rynku oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi RP.

Wojewoda Zbigniew Koniusz serdecznie zaprasza do udziału w majowych uroczystościach oraz zachęca do wywieszenia flag państwowych, aby wspólnie uczcić nasze święto.

Program obchodów Święta Konstytucji-Kielce, 3 maja 2023:

11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.

12.15: Przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim (trasa: pl. NMP-ul. Kapitulna-ul. Staszica).

12.30: Początek uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica:
– podniesienie Flagi Państwowej,
– Hymn Narodowy,
– przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
– apel pamięci,
– salwa honorowa,
– ceremonia złożenia wieńców i wiązanek,
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

14.00: Piknik Majowy „Vivat 3 Maja!” w Parku Miejskim:
– stoiska służb mundurowych,
– występy artystyczne (wokalne, taneczne, pokazy karate),
– grochówka wojskowa dla mieszkańców,
– atrakcje dla dzieci (m.in. dmuchańce, plac zabaw).

16.00: Koncert Majowy (muszla koncertowa w Parku Miejskim).
 

Uroczystość towarzysząca obchodom Święta Konstytucji: 2 maja-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

11.00: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Ceremonia ta będzie okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 roku ustanowili nasze barwy narodowe.

12.00: uroczystości na Rynku w Kielcach:
– podniesienie Flagi Państwowej,
– przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
– pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ   Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,
– wręczenie nagród laureatom XII Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych.
 

Współorganizatorzy wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Placówka Straży Granicznej w Kielcach, Straż Miejska w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Lasy Państwowe-Nadleśnictwo Kielce, Areszt Śledczy w Kielcach.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl