9.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieInwestycjeSkarżyskie Muzeum przejdzie inwestycję

Skarżyskie Muzeum przejdzie inwestycję

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Budynek wystaw Muzeum im. Orła Białego będzie spełniał odpowiednie warunki „klimatyczne”, które pozwolą na sprowadzanie do Skarżyska zbiorów wypożyczanych z renomowanych muzeów, wymagających odpowiedniego mikroklimatu.

23 stycznia prezydent miasta podpisał umowę z wykonawcą, który przeprowadzi tę inwestycję. Będzie ona realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym, które pokrywa 98% kosztów.

Przetarg na zadanie pod nazwą „Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w budynku wystaw Muzeum im. Orła białego w Skarżysku-Kamiennej” wygrała firma KLIMATECHNIKA s.c. z Kielc.

– Dzięki tej inwestycji, nasze muzeum będzie spełniało bardzo rygorystyczne normy, by móc prezentować wystawy czasowe wymagające maksymalnych warunków „klimatycznych” – informuje prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, który 23 stycznia podpisał umowę na realizację prac. – Wykonawca będzie miał czas na przeprowadzenie tej inwestycji do połowy listopada. Będzie ona realizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Koszt zadania to ponad 880 tysięcy złotych, a 98% pokryje pozyskane przez nas dofinansowanie z Programu „Polski Ład” – dodaje prezydent.

Głównym zadaniem wykonawcy będzie zapewnienie w pomieszczeniach zabytkowego budynku wystaw certyfikowanego klimatu, który będzie chronił zbiory przede wszystkim przed podwyższoną wilgotnością i zmianami tej wilgotności.

– Dzięki temu pojawią się nowe możliwości sprowadzania do nas wystaw poświęconych wydarzeniom z XVII, czy XVIII wieku, które wymagają odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Jestem przekonany, że pieniądze przyznane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z wkładem własnym gminy pozwolą na tyle przygotować mikroklimat obiektu pochodzącego z lat 30. XIX wieku, że będzie służył organizacji właśnie tego typu wystaw. Wówczas skarżyskie muzeum będzie miało niejako dwa oblicza: to na placu związane z okresem II wojny światowej i to związane z historią wojskowości z XVII, XVIII i XIX wieku, bo na to pozwolą wówczas warunki w budynku wystaw – mówi Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl