17.8 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowiePowstaje pierwszy w regionie ośrodek ortopedii onkologicznej

Powstaje pierwszy w regionie ośrodek ortopedii onkologicznej

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Przerzuty nowotworów do kości dotyczą rocznie około 45 tysięcy Polaków cierpiących na choroby nowotworowe innych narządów.  W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze powstaje pierwszy w regionie ośrodek ortopedii onkologicznej, w którym lekarze wykonują zabiegi operacyjne przerzutów nowotworowych do układu kostnego.

Jak mówi doktor Wojciech Armański, kierownik Oddziału IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, skala nowotworów przerzutowych kości jest ogromna. Rocznie w Polsce diagnozuje się około 45 tysięcy zachorowań. Przerzuty do kości najczęściej pojawią się u osób, które chorują na raka prostaty, płuca, piersi i nerki.

– Jeśli chodzi o pierwotne nowotwory złośliwe kości, problem leczenia jest nieźle rozwiązany. W kraju istnieje kilka ośrodków, które się tym zajmują. Na rozwiązanie czeka natomiast kwestia przerzutów nowotworowych do kości. Pojawiła się idea, by w każdym województwie powstał co najmniej jeden ośrodek wyspecjalizowany w terapii tego typu zmian. Zajmujemy się tym w Świętokrzyskiem. Na bazie naszego Oddziału tworzymy ośrodek leczenia przerzutów nowotworu do układu kostnego. W związku z tym podjęliśmy aktywną współpracę z kolegami z neurochirurgii oraz z jednego z ośrodków klinicznych ortopedii onkologicznej.

DOKTOR WOJCIECH ARMAŃSKI.

Lekarze z Oddziału IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze mają już na swoim koncie pierwsze zabiegi operacyjne. Część z nich wykonali przy wsparciu specjalistów z innych ośrodków, a część – samodzielnie. Jak podkreśla doktor Wojciech Armański, współczesna technologia medyczna umożliwia w wielu przypadkach operacje nowotworów kości bez amputacji, czyli z zachowaniem kończyny przy zastosowaniu endoprotez resekcyjnych.

  • Pustynia

– Większość pacjentów, u których powstaje ognisko przerzutowe w kości, trafia do nas z rozpoznanym i leczonym wcześniej nowotworem o innej pierwotnej lokalizacji. Zdarzają się też przypadki wykrycia przez nas ogniska patologicznego w kości, które jest przerzutem w przebiegu nierozpoznanej wcześniej choroby nowotworowej dotyczącej innego narządu, poza układem kostnym – wyjaśnia doktor Wojciech Armański.

Niekiedy pierwszym wykrytym objawem choroby nowotworowej jest złamanie uszkodzonej kości w obrębie przerzutu – dodaje kierownik Oddziału IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Po wycięciu ogniska nowotworowego ortopedzi uzupełniają brakujący fragment kości, zwykle z sąsiadującym stawem, specjalną endoprotezą resekcyjną, by zachować funkcję operowanej kończyny. – Należy zaznaczyć, że zastosowanie nowoczesnego leczenia chirurgicznego nie tylko poprawia komfort, ale wydłuża też długość życia chorych – podkreśla Wojciech Armański.

Oddział IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze pod kierownictwem doktora Wojciecha Armańskiego planuje systematyczny rozwój kompetencji personelu medycznego w zakresie operacji przerzutów nowotworów złośliwych do kości oraz guzów łagodnych kości.

źródło – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl