17.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaKulturaKinoOgólnopolska premiera filmu "Sami swoi. Początek" w stolicy regionu świętokrzyskiego

Ogólnopolska premiera filmu “Sami swoi. Początek” w stolicy regionu świętokrzyskiego

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Od 16 lutego w polskich kinach można będzie oglądać długo oczekiwany prequel historii, która na stałe weszła już do naszej kultury i codziennego języka: opowieści o losach dwóch, pochodzących z Podola, zwaśnionych rodzin Kargulów i Pawlaków, trafiających tuż po zakończeniu II wojny światowej na Ziemie Odzyskane. Realizacji filmowego przedstawienia ich losów przedwojennych, rozgrywających się jeszcze na Kresach Wschodnich, podjął się aktor i reżyser Artur Żmijewski. W premierze wzięli udział marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i radni Sejmiku Województwa.

Większość materiału filmowego, który widzowie będą mieli okazję podziwiać, oglądając “Sami swoi. Początek”, została zrealizowana w ubiegłym roku w zabytkowych wnętrzach zabudowań i w plenerze Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. To tutaj właśnie autorzy filmu postanowili umiejscowić Krużewniki, wieś, w której urodzili się i wychowywali Władysław Kargul i Kazimierz Pawlak.

– Z dumą podkreślam, że wspieramy i promujemy to przedsięwzięcie, polską kulturę i kinematografię, ale też naszą rodzimą tradycję, świętokrzyską perełkę czyli Park Etnograficzny w Tokarni, który przepięknie “zagrał” w filmie – podkreślił podczas premierowego spotkania marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Doskonale wszyscy znamy zawikłane losy bohaterów sagi “Sami swoi”, ciekawy jestem, jak autor scenariusza i reżyser pokażą dzieciństwo i młodość Kargula i Pawlaka, jak przedstawią dziedzictwo Kresów w nowej, świeżej formule – dodał marszałek.

Województwo świętokrzyskie stało się tłem fabuły uwzględnionej w filmie, co sprawiło, że region zyskał doskonałą okazję do promocji swoich walorów w Polsce i wzmocnienia pozytywnego wizerunku. Herb i nazwa województwa świętokrzyskiego zostały również wykorzystane i zamieszczone na materiałach promujących realizację filmową, plakatach, w spotach reklamowych, mediach społecznościowych, podczas pokazów kinowych.

Zaciekawienia filmem nie kryła wicemarszałek województwa Renata Janik, która przyznała, że filmy ‘”Sami swoi”, “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć” to jedne z jej ulubionych polskich komedii filmowych, które chętnie ogląda.

– Dzięki filmowi “Sami swoi. Początek” wszyscy widzowie zobaczą i poznają nasz piękny Park Etnograficzny w Tokarni, a to dla nas jako samorządu województwa niezwykle ważne, by przyjeżdżali do nas turyści, uczniowie, wszyscy chętni podziwiać świętokrzyski krajobraz i piękny folklor – zaznaczyła wicemarszałek Renata Janik. – Ten film zostanie z nami na wiele lat, logo naszego regionu będzie widoczne dla wszystkich odwiedzających kina i uczestniczących w seansach filmowych, a to dla województwa niezwykła i wyjątkowa promocja.

W Kielcach, podczas uroczystego pokazu – lokalnej kinowej premiery filmu pojawili się reżyser filmu Artur Żmijewski, autor scenariusza Andrzej Mularczyk, autor zdjęć Piotr Śliskowski, scenograf Ryszard Meliwa oraz odtwórcy głównych ról Adam Bobik (Pawlak), Karol Dziuba (Kargul), Weronika Humaj (Mania) oraz młodzi aktorzy, grający postaci dziecięce głównych bohaterów.

W filmie “Sami swoi. Początek” zagrali także m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Zapraszamy do polskich kin na seanse filmowe i projekcje filmu „Sami swoi. Początek” już od 16 lutego.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Olek Głowacki
Olek Głowacki
Dziennikarz wSkarzysku.pl | e-mail: aleksander.glowacki@wskarzysku.pl

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl