20.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSkarżysko-KamiennaOdbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”.

Odbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”.

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zamek Królewski w Chęcinach,  Zespół Pałacowo-Parkowy w Podzamczu Chęcińskim, Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz atrakcje Kielc jak Kadzielnia czy Wojewódzki Dom Kultury – to miejsca docelowe trzeciej wycieczki zorganizowanej w ramach realizacji projektu partnerskiego „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Wzięło w niej udział 100 uchodźców z Ukrainy – uczestników projektu, którzy po wybuchu wojny w Ukrainie osiedlili się na terenie powiatu skarżyskiego.   

– Region świętokrzyski słynie z wielu atrakcji turystycznych, które są interesujące zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Od ubiegłego roku przekonują się o tym także uchodźcy z Ukrainy, którzy są uczestnikami projektu unijnego „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowanego przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w partnerstwie m.in. z naszym Powiatem skarżyskim.

W ramach realizacji projektu obok wsparcia w zakresie m.in. pomocy socjalno-bytowej, nauki języka polskiego, przygotowania do podjęcia pracy zawodowej poprzez specjalistyczne kursy, czy też pomoc prawną i psychologiczną realizowane są działania ukierunkowane na zaspakajanie potrzeb społeczno-kulturalnych. Taką formą są właśnie wycieczki o charakterze edukacyjno-poznawczym połączone z zabawą dla najmłodszych – przypomina członek zarządu Adam Ciok, lider projektu w powiecie skarżyskim.

 – Wycieczka do Chęcin i Kielc była już trzecią z czterech zaplanowanych w ramach projektu. Za każdym razem patrząc na uśmiechnięte buzie dzieci oraz radość w oczach ich mam, jestem przekonany, że ta społeczno-kulturalna forma wsparcia jest równie ważna jak pomoc socjalno-bytowa – dodaje lider projektu. Program jak zawsze był bardzo ciekawy i wypełnił zwiedzającym cały dzień. A i dodatkowe atrakcje zaproponowane uczestnikom były bardzo interesujące.

Ukraińcy zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach wraz z jego z ruinami i lochami oraz piękną panoramą rozciągającą się wokół zamku.       Równie pasjonująca była wizyta, w znajdującym się tuż obok, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Ten park nauki znajdujący się w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego umożliwił zwiedzającym przeprowadzenie samemu eksperymentów naukowych.

Pomogły w tym znajdujące się tam bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników wycieki była także kielecka Kadzielnia z jaskiniami, amfiteatrem i tyrolką. Uchodźcy pod opieką przewodników zwiedzili znajdujące się tam trzy jaskinie – Odkrywców, Prochownię i Szczelinę.

Przemierzając podziemnymi korytarzami, trasą turystyczną o długości 140 metrów, dowiedzieli się jak, tworzą się nacieki jaskiniowe, oglądali ślady organizmów sprzed milionów lat oraz poznali ciekawostki o nietoperzach zamieszkujących jaskinie na Kadzielni. Natomiast miłośnicy ekstremalnych wrażeń mogli skorzystać ze zjazdu po linie w Parku Linowym Kadzielnia i podziwiać z wysokości piękno tego wzgórza.

Będąc w Kielcach, wycieczkowicze odwiedzili również Wojewódzki Dom Kultury. W wycieczce wzięło udział 100 osób – obywateli z Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 zamieszkali na terenie powiatu skarżyskiego. Całodniowa wycieczka odbyła się w sobotę tuż przed majowym długim weekendem. Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany jest w partnerstwie przez – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, powiaty: kielecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski, miasto Kielce oraz przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl