15.8 C
Skarżysko-Kamienna
czwartek, 23 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaMarszałek Andrzej Bętkowski uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Marszałek Andrzej Bętkowski uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypominający historię i sylwetki żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. W Kielcach, w ramach obchodów, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji niezłomnych, ich pamięć uczczona była także m.in. podczas spotkania pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach wzięli udział m.in. przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

W Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Pamięć żołnierzy – członków powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego uczczono, składając wiązanki kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.

Uroczystości rocznicowe odbyły się również przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach, na skwerze Stefana Żeromskiego. Tu odbyło się wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odegranie hymnu państwowego, modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, apel pamięci i salwa honorowa. Pod pomnikiem złożone zostały pamiątkowe wieńce.

Wiązanki kwiatów złożono także na kieleckim Cmentarzu na Piaskach, przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, “Wolność i Niezawisłość”, pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl