30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieFelietonŻydowskie Zielone Świątki w Muzeum Wsi Kieleckiej

Żydowskie Zielone Świątki w Muzeum Wsi Kieleckiej

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zapraszamy na Szawuot – żydowskie Zielone Świątki w Muzeum Wsi Kieleckiej. Wydarzenie odbędzie się 31 maja (środa) w godz. od 12 do 16.30 w Parku Etnograficznym w Tokarni. W skansenie uczniowie i dorośli poznają kolejny element folkloru żydowskiego – święto Szawuot (in. Tygodni, Pięćdziesiątnicy lub żydowskie Zielone Świątki).

Będzie wykładowo i warsztatowo – wysłuchamy o specyfice święta, wspólnie upieczemy chałki i umaimy zielenią żydowski dom, czyli chałupę z Szydłowa.

Żydzi – polscy obywatele wyznania mojżeszowego byli mieszkańcami niemal  każdej wsi i miasteczka, i choć różniło ich wiele od polskich sąsiadów, pewne elementy obyczaju, obrzędowości, kultury i codzienności – przenikały się. Pokazywaniu podobieństw i różnic służy projekt   „Skansenowskie hagady – opowieści z żydowskiego świata”, który realizuje dr Agnieszka Dziarmaga z Działu Badań Naukowych MWK. Po „Szabat szalom w Tokarni” (31 kwietnia) przyszedł czas na święto Szawuot.

Jest drugim z kolei cyklu świąt pielgrzymich, które w starożytności miało charakter rolniczy. Na wschodzie Europy (w tym w Polsce) święto to nazywano „Pięćdziesiątnicą”, gdyż przypadło ono 50. dnia po święcie Pesach. Za czasów biblijnych w Szawuot pielgrzymowano do Świątyni Jerozolimskiej, niosąc w darze pierwsze dary ziemi: jęczmień, pszenicę, oliwki, daktyle, granaty, figi, winogrona. Przede wszystkim jednak nawiązywano – i czyni się to współcześnie – do wydarzenia otrzymania Tory przez Mojżesza na górze Synaj, co wiąże się z charakterystyczną tradycją liczenia i kalendarzy (49 dni od Pesach), kuchnią na bazie produktów mlecznych, aż po finalne przystrajanie synagog i mieszkań zielenią, na pamiątkę zieleni i kwiatów, jakimi okrył się pustynny Synaj w dniu objawienia.

Wiedzę nabytą podczas wydarzenia, tzn. wykładu z prezentacją, zrealizowanego przez dr. Mateusza Wiercińskiego, kierownika Działu Edukacyjnego Muzeum Wsi Kieleckiej, pozwolą ugruntować warsztaty prowadzone przez specjalistki – edukatorki z JCC (Jewish Community Center, Kraków), panie Olgę Admowską i Justynę Arabską. W ramach warsztatów odbędzie się m. in.: wspólny wypiek chał na Szawuot w chałupie ze Złotnik i w ośmioraku  na terenie MWK, a także lekcja z zakresu specyfiki kalendarza żydowskiego. Prowadzący odpowiedzą na wszelkie pytania związane z judaizmem i kulturą żydowską. Uczestnicy będą także zaproszeni do udekorowania zielonymi gałązkami chałupy żydowskiej, co pozwoli przypomnieć tradycję Zielonych Świąt, wywodzących się z żydowskiej Pięćdziesiątnicy. Można będzie wówczas także poznać wystrój obiektu, wzbogaconego o sklepik, urządzony w komorze.

W wydarzeniu, realizowanym 31 maja, wezmą udział uczniowie z Sobkowa i Chęcin, a także członkowie kieleckiego Dyskusyjnego Klubu Książki 2050 Myśli.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl