17.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieFelietonObradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego

Obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W poniedziałek 29 maja br. w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Radni przyjęli apel w sprawie uczczenia 32. rocznicy wizyty Papieża św. Jana Pawła II w Masłowie, a także przegłosowali uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023 w województwie świętokrzyskim Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich.

Głosowano również nad dotacją dotyczącą budowy oświetlenia drogowego w Daleszycach i nad wsparciem finansowym dla połączeń autobusowych w okresie wzmożonego ruchu turystycznego do Tokarni i Podzamcza.

Sejmik przyjął, na drodze uchwały, apel w sprawie uczczenia 32. rocznicy wizyty Papieża św. Jana Pawła II w Masłowie. Treść apelu przedstawił radnym marszałek województwa Andrzej Bętkowski. W tekście apelu zwrócono uwagę na kwestię roli rodziny, wolności, uczciwości w życiu społecznym, które zawarte były w homilii Papieża-Polaka, kierowanej do zgromadzonych na płycie lotniska masłowskiego w maju 1991 r.  W apelu zawarto także słowa uznania i wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II – autorytetu moralnego dla obywateli całego świata.

Podczas poniedziałkowej sesji radni zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2023 w województwie świętokrzyskim Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich. Odznakę obchodów, „Rumianek michniowski” przybliżył radnym dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Kwiat rumianku, w postaci przypinki, ma barwy bieli i czerwieni, 2 czerwone płatki symbolizujące dni pacyfikacji wsi michniowskiej. Ma być symbolem pamięci o ofiarach mordów, dokonanych na mieszkańcach wszystkich polskich wsi, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Radni Sejmiku wysłuchali informacji o stanie sanitarnym województwa świętokrzyskiego w 2022 roku, przedstawionej przez Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jarosława Ciurę.

Sejmik wyraził zgodę na zawarcie przez marszałka województwa umowy z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. na realizację inwestycji obejmującej lata budżetowe 2023-2024, w ramach zadania pn.: „Dofinansowanie robót budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, dotyczących 2 obiektów służących rehabilitacji, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych, z wyjątkiem rozbiórki tych obiektów”. Inwestycja dotyczy pomieszczeń w budynku sanatorium „Oblęgorek”. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł, dofinansowanie wyniesie ok. 735 tysięcy zł.

Świętokrzyscy radni przegłosowali zapisy uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej przez województwo świętokrzyskie dla gminy Daleszyce w wysokości 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na realizację zadania pn.: „Budowa oświetlenia drogowego na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 764 z drogą powiatową nr 1322T w msc. Daleszyce, ul. Kościuszki”. Na skrzyżowaniu tym dochodzi do licznych kolizji i wypadków. Gmina na własny koszt opracowała i uzgodniła kompletną dokumentację m.in. obejmującą budowę oświetlenia skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 764 oraz budowę chodnika w pasie drogi wojewódzkiej, jednak z uwagi na ograniczone możliwości finansowe nie jest w stanie samodzielnie zrealizować tego zadania. Koszt realizacji całej inwestycji oszacowany został na poziomie około 480 tys. zł.

Sejmik przyjął uchwałę w sprawie udzielenia gminom: Chęciny, Kielce i Nowiny pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla zadania pod nazwą „Obsługa komunikacyjna Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Parku Etnograficznego w Tokarni”.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl