30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaZmarł Mieczysław Wasilewski-brat legendarnego "Oseta". Sam też był bohaterem II Wojny Światowej

Zmarł Mieczysław Wasilewski-brat legendarnego “Oseta”. Sam też był bohaterem II Wojny Światowej

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

5 kwietnia 2023 roku zmarł wieloletni członek Środowiska AK Ponury-Nurt, Mieczysław Wasilewski ps. „Kot”, syn Stanisława i Konstancji, najmłodszy z rodzeństwa Wasilewskich.

W czasie okupacji cała rodzina aktywnie zaangażowana była w działalność konspiracyjną. Mieczysław był bratem Władysława ps. „Oset”, dowódcy plutonu poległego w czasie wojny i Józefy ps. „Poranek”, łączniczki i sanitariuszki zmarłej w 2021 r. Oboje walczyli w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”.

Mieczysław będąc młodziutkim chłopakiem starał się dorównać starszemu rodzeństwu przenosząc meldunki i wykonując inne trudne zadania. Po wojnie, w latach młodości był przewodnikiem po Ziemi Świętokrzyskiej, pasjonatem walorów historycznych, przyrodniczych i architektonicznych regionu. W sposób szczególny interesował się legendą „Ponurego” i jego żołnierzy, wędrował szlakiem ich walk, wspierał finansowo inicjatywy upamiętniające ich historię.

Przez wiele lat otaczał opieką symboliczną mogiłę brata w Lasach Dalejowskich i utrzymywał bliskie kontakty ze szkołą noszącą imię „Oseta” w Skarżysku-Kamiennej. Uczestniczył w ślubowaniu pierwszego rocznika tej szkoły przy grobie brata we wspomnianych lasach. W ubiegłym roku z jego inicjatywy ufundowana została w Bodzentynie tablica upamiętniająca organizację tajnego nauczania przez „Oseta” w latach 1940-41.

Mieczysław Wasilewski był mieszkańcem Gdyni, członkiem Koła Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy AK w tym mieście. Z uwagi na odległość, podeszły wiek i kruche zdrowie w ostatnich latach rzadko odwiedzał Świętokrzyskie. Bardzo miło wspominany do dziś jest jego udział w uroczystościach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego w SP nr 10 w Starachowicach. W placówce noszącej imię Szarych Szeregów opowiadał ze swadą o harcerskich pasjach i przygodach brata Władysława.

Mieczysław był też honorowym gościem Koncertu w hołdzie poległym żołnierzom przy Ławeczce Halnego w Starachowicach, dwa lata wcześniej w czerwcu 2017 roku. Do końca śledził uważnie działalność Środowiska AK w Świętokrzyskim, był żywo zainteresowany przebiegiem wszystkich uroczystości i planami na przyszłość.

Materiał pochodzi ze strony: WYKUS, Środowisko AK “Ponury” – “Nurt”

Wspomnienie Anny Skibińskiej

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl