22.3 C
Skarżysko-Kamienna
sobota, 22 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieTransportZ dwóch linii zostanie tylko jedna. Łączna ograniczy transport publiczny

Z dwóch linii zostanie tylko jedna. Łączna ograniczy transport publiczny

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Wójt Gminy Łączna podpisał w piątek 2 grudnia umowę na dofinansowanie przewozów autobusowych. Linii w przyszłym roku niestety będzie mniej. Gmina rozpoczęła zbieranie ofert.

Fundusz Przewozów Autobusowych — co to jest i jak działa?

Linie autobusowe są dofinansowywane ze środków rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA), którego celem jest przywracanie połączeń do rejonów, w których ta komunikacja nie funkcjonuje, albo jest niewystarczająca. Dofinansowanie tych kursów zapewnia mieszkańcom możliwość dojazdu do szkoły, pracy, przychodni, albo nawet na zakupy.

W ramach naboru wniosków dopłaty są udzielane wyłącznie do przewozów wykonywanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Przewozy autobusowe realizowane w ramach komunikacji miejskiej nie podlegają dopłacie ze środków Funduszu.

Do końca 2023 r. dopłata z Funduszu wynosi nie więcej niż 3 zł do wozokilometra, dlatego samorządy zmuszone są dopłacić różnicę między tym, co dostają z FRPA a tym, jakie oferty przedstawiają im przewoźnicy.

A co to wozokilometr?

To jednostka obliczeniowa, która jest równa jednemu kilometrowi drogi wykonanej przez jakiś środek transportu w określonym czasie (np. miesiącu, roku), odpowiadającej kilometrowi, jako podstawowej jednostce długości międzynarodowego Układu Jednostek Miar.

Przykład: Linia autobusowa ma trasę długości 10 km, która jest obsługiwana przez 2 autobusy (wozy), z których każdy wykonuje na dobę po 36 kursów.
10 km · 36 kursów = 360 km
360 km · 2 wozy = 720 wkm
Dobowa długość drogi tej linii wynosi zatem 720 wozokilometrów.

Linii ogólnie dofinansowano więcej, tylko akurat nie w Łącznej

Przyszły rok będzie rekordowy pod względem dofinansowania przewozów autobusowych oraz połączeń- 341 linii” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Niestety nie dla Gminy Łączna, bo jedna z tras zostanie zlikwidowana.

W ramach naboru na 2023 rok, zawartych zostało 57 umów, na łączną kwotę 44 526 363,31 zł.

Do tej pory w Łącznej działały dwie linie dofinansowywane z Funduszu. Kamionki — Kamionki przez Podzagnańszcze, Zagórze, Zaskale oraz Występa — Występa przez Zaleziankę, Jaśle, Łączną i Kamionki.

Niestety już wiemy, że funkcjonowanie pierwszej z nich nie zostanie przedłużone, a dofinansowana zostanie tylko druga z wymienionych tras. Umowę o dofinansowanie z wojewodą podpisał wójt gminy Łączna w asyście skarbnika gminy.

Gmina Łączna otrzymała dofinansowanie w wysokości 109 296,00 zł. Obsługiwana linia będzie miała 13,20 km, czyli 36 432,00 wozokilometrów.

Transport publiczny Łączna. Kiedy dowiemy się szczegółów?

Urzędnicy Gminy Łączna podjęli już działania zmierzające do wyłonienia firmy, która zajmie się kursowaniem na trasie Występa — Występa. Do tej pory kursy obsługiwała firma DARJAN ze Stąporkowa. W większości kursy były wykonywane busami.

Dowiedzieliśmy się, że zapytanie zostało rozesłane do pięciu przewoźników. Gmina czeka na oferty. O tym, kto w tym roku będzie woził pasażerów zdecyduje zapytanie ofertowe. Najważniejszym kryterium jest stawka za 1 wozokilometr.

Foto: Canva, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Gminy Łączna

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl