15.8 C
Skarżysko-Kamienna
czwartek, 23 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowieWarsztaty dla chorych i ich rodzin

Warsztaty dla chorych i ich rodzin

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ). W tym dniu, na całym świecie podświetlane na kolor fioletowy są różne budynki w geście solidarności z chorymi na NZJ.

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego- Crohna choruje 10 milionów osób na całym świecie i kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Z okazji ich święta w Kielcach odbędą się nieodpłatne warsztaty edukacyjne.

Zaprasza na nie, 20 maja, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „J- elita”. Wśród prelegentów znajduje się: dr Beata Gładysiewicz – lekarz chorób dziecięcych, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

NZJ to grupa przewlekłych chorób przewodu pokarmowego przebiegających z okresami zaostrzeń i remisji, objawiających się przede wszystkim: silnym bólem brzucha, biegunką, często z domieszką krwi, ogólnym osłabieniem i zmęczeniem, a u dzieci bardzo często opóźnieniem wzrastania i dojrzewania. Szczyt zachorowań przypada między 15- 35 rokiem życia, ale zachorować na te schorzenia można w każdym wieku, a co czwarta zdiagnozowana osoba to dziecko.

Beata Gładysiewicz zauważa, że liczba dzieci z rozpoznanym nieswoistym zapaleniem jelit, w ostatnich latach, niestety zdecydowanie wzrasta. Etiologia tych schorzeń, jak informuje lekarka, jest nieznana, ale powodem ich częstszego występowania może być m.in. zmiana stylu życia i duża ilość pokarmów przetworzonych w żywieniu. Specjalistka zauważa, że obecnie pojawia się coraz więcej chorób o podłożu autoimmunizacyjnym, w tym cukrzycy, celiakii, a także wspomnianych nieswoistych zapaleń jelit.

NZJ są chorobami wymagającymi przewlekłego leczenia, systematycznej kontroli specjalistycznej.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl