30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieInwestycjeProjekty badawczo-rozwojowe. Wymieniają doświadczenia

Projekty badawczo-rozwojowe. Wymieniają doświadczenia

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Doświadczeniami związanymi z wdrażaniem projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych z funduszy unijnych dzielili się podczas dwudniowego spotkania przedstawiciele samorządów wojewódzkich z całej Polski. To doskonała okazja, by na roboczo porozmawiać o wszystkich wyzwaniach z tego obszaru.

W spotkaniu, które obywało się w Hotelu Binkowski w Kielcach, uczestniczyło ponad 90  osób – przedstawicieli departamentów i jednostek wdrażających programy regionalne ze wszystkich województwach oraz eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Bez wątpienia w momencie, gdy w poszczególnych regionach ogłaszane są pierwsze konkursy z perspektywy na lata 2021-2027, wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad zagadnieniami związanymi z obszarem badawczo-rozwojowym, jest bardzo potrzebna. Realizacja tego typu przedsięwzięć jest w naszym kraju niezwykle ważna z punktu widzenia polityki innowacyjności. To właśnie innowacje są szansą dla takich regionów, jak świętokrzyskie, na dynamiczny rozwój gospodarczy.

Ciekawie prezentowały się wyniki ankiety dotyczącej wdrażania projektów B+R przeprowadzonej w 12 województwach. Wynika z niej, że największa grupa tego typu przedsięwzięć w zamykającej się perspektywie Unii Europejskiej dotyczyła prac badawczo-rozwojowych i zakupu przez przedsiębiorstwa infrastruktury potrzebnej do ich prowadzenia. Natomiast jeśli chodzi o stan wdrażania wszystkich przedsięwzięć z tego obszaru to ponad 1700 jest już zakończonych, a 700 wciąż w trakcie realizacji.

Jak wynika z ankiety – 18  proc. spośród wszystkich projektów z obszaru B+R zostało rozwiązanych. I właśnie temu problemowi poświęcono podczas spotkania wiele uwagi, przedstawiciele województw dzielili się problemami, omawiali trudne przypadki, ale także podsuwali rozwiązania, które sprawdziły się w ich regionach, mówili również o tych procedurach, które utrudniają sprawną realizację projektów B+R.

Podczas poniedziałkowego spotkania sporo uwagi poświęcono poszczególnym etapom wdrażania projektów badawczo-rozwojowych, począwszy od ich przygotowania, przeprowadzenia naborów, oceny, przez podpisywanie umów i ich realizację, aż po rozliczenie i kontrolę. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w poszczególnych województwach, co z pewnością pomocne będzie podczas nowej unijnej perspektywy. O nowym okresie programowania na lata 2021-2027 goście wydarzenia rozmawiali podczas drugiego dnia konferencji, we wtorek, 16 maja.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl