9.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoria„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” – aktywna rekreacja z historią w...

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” – aktywna rekreacja z historią w tle. Liczny udział mieszkańców powiatu skarżyskiego

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Blisko 250 osób wzięło udział w „Spacerze pamięci do Mauzoleum w Michniowie”. Wydarzenie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie oraz Nadleśnictwo Suchedniów było okazją do poznania trudnej historii wsi Michniów, oraz jej mieszkańców z 1943 r.

Spacer był również formą aktywnego spędzenia czasu w otoczeniu natury suchedniowskich lasów. Obok mieszkańców powiatu w wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele organizatorów wydarzenia oraz gospodarze terenu m.in. wicestarosta Anna Leżańska, członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska, sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora, kierownik działu edukacyjno-historyczny Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich dr Hubert Seńczyszyn, kierownik dział obsługi Bartosz Bętkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas oraz burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Blach.  

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” rozpoczął się od wspólnego zapalenia zniczy pamięci przed mogiłą pomordowanych mieszkańców Michniowa, usytuowaną na placu całego kompleksu związanego z muzeum. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do nowego budynku wystawienniczego, gdzie przy udziale i merytorycznym wsparciu przewodników, zwiedzali obiekt oraz zgłębiali wiadomości o tragicznych losach Polaków w okresie II wojny światowej. Mauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich w tym Michniowa.

Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona. Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej.

Po zwiedzeniu Mauzoleum uczestnicy spaceru pod okiem i kierunkiem pracowników Nadleśnictwa Suchedniów przeszli „Leśną Drogą Krzyżową” na pobliską Polanę Leśnika. Tam przedstawiciele organizatorów podziękowali mieszkańcom powiatu za tak duże zainteresowanie i odpowiedzenie na zaproszenie do udziału w spacerze. Podkreślali jak ważnym i istotnym miejscem w historii regionu oraz Polski są wydarzenia, które dotknęły w 1943 r. wieś Michniów.     

Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas natomiast przybliżył uczestnikom spaceru historię powstania ścieżki edukacyjno-historycznej, jaka jest „Leśna Doga Krzyżowa”, którą mieli okazję przemierzyć i zobaczyć. Ścieżka długości 607 m utworzona została przez Nadleśnictwo Suchedniów w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W spektaklu „Cena wolności” wystąpili: Anna Sasal i Oliwia Jarosz – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego, Kamila Sochacka – uczennica Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych, Julia Dąbrowa, Filip Kowalik i Maja Ołub – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz klasa o kierunku „Innowacja Wojskowa” z Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Intencją organizatorów spaceru włączenia młodzieży w wydarzenie było przede wszystkim pielęgnowanie w ich świadomości pamięci o ważnych wydarzeniach ściśle związanych z powiatem skarżyskim w połączeniu z praktyczną nauką lokalnej historii.

Występy młodzieży zachęciły uczestników wydarzenia do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które wypełniły pobyt na Polanie Leśników. Osoby uczestniczące w spacerze pamięci mieli także okazję spróbować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń „Michniowianki” z Michniowa.   

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl