15.9 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 3 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieBezpieczeństwoSkarżysko może być celem ataku? Rozmowa z kapitanem Maciejem Lisowskim

Skarżysko może być celem ataku? Rozmowa z kapitanem Maciejem Lisowskim

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Wojna na Ukrainie pokazała, w jak zawrotnym tempie możemy się znaleźć w innej rzeczywistość. Wiele przemysłowych miast za naszą wschodnią granicą zostało zrównanych z ziemią. Czy w razie ewentualnego ataku na Polskę Skarżysko-Kamienna może stać się jednym z głównych celów agresora ? Czy schrony w naszym mieście mają sens ?

Maciej Lisowski to ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności. Ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską im. T. Kościuszki we Wrocławiu, po rozstaniu z mundurem pracował w consultingu dla czołowych polskich firm z rankingu Top 20 polskiej giełdy, ukończył studia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Prowadzi na YouToube kanał na tematy ze sfery obronności, bezpieczeństwa i biznesu.

Z Maciejem Lisowskim rozmawiał Aleksander Senderowski.

Wojna na Ukrainie trwa już 8 miesięcy. Wiele mówiło się o tym, jaką potęgą militarną jest Rosja. Ta wojna obnażyła jednak mit o potędze  armii rosyjskiej. Czy Rosja jest jeszcze w stanie wygrać ten konflikt ?

Rosja posiada wielką armię. W porównaniu, na przykład z naszą, jest potężnie uzbrojona. Jednak kierownictwo rosyjskie dokonało fundamentalnych błędów u podstaw planowania całej operacji na Ukrainie. Rosjanie nie dokonali mobilizacyjnego rozwinięcia swoich sił, nie zgromadzili odpowiedniej i wystarczającej liczby wojsk do przeprowadzenia takiej operacji. Nie podciągnęli także logistyki, a w tym zaplecza medycznego na potrzeby takiej operacji. W efekcie zaplanowali operację rajdową. Liczyli na szybkie obezwładnienie nielicznych sił ukraińskich, złamanie ich ducha walki. Liczyli na to, że wspólnie przy współpracy z dywersantami i agenturą zajmą główne ośrodki władzy na Ukrainie. Kolokwialnie mówiąc, te wszystkie plany wzięły w łeb. Rosja uwikłała się w ciężką wojnę, w której traci najlepsze kadry swej armii (wojska powietrzno – desantowe WDW) degeneruje swój przemysł w wyniku sankcji i traci najnowocześniejszy sprzęt bojowy. Czy Rosja jest w stanie wygrać ten konflikt? Wszystko zależy od tego, jak każda ze stron zdefiniuje parametry zwycięstwa. Uważam, że w zakresie dyplomatycznym i politycznym Rosja i Putin już przegrali. W zakresie militarnym, długo nie będzie jeszcze wiadomo, jak ocenić ten konflikt, ponieważ nadal Rosja okupuje znaczną część ukraińskiego terytorium, a w aspekcie społecznym, wojna ta pomogła wielu niezdecydowanym obywatelom Ukrainy podjąć decyzję co do tego, kim się czują. Nie da się ukryć, iż przeważyło pragnienie bycia częścią Świata Zachodu. Poczekałbym jeszcze z oceną tego, kto co wygrał. Tu zbyt wiele się jeszcze dzieje.

Jak ocenia Pan przydatność grup Air Soft Gun, związków strzeleckich, harcerzy dla obronności kraju? 

Każda taka grupa, organizacja czy stowarzyszenie szkoli swoich członków z udzielania pierwszej pomocy, zasad zachowania w trudnym terenie i trudnych sytuacjach. Nie tylko uczy o warunkach i okolicznościach walki poprzez jej symulację, ale w średnio 50% uczą wszystkiego, co towarzyszy walce, więc przetrwania, tej wspomnianej pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego i warto sobie takie umiejętności przyswajać.

Na zdjęciu kpt. Maciej Lisowski. Fot. archiwum prywatne

Jakie miejsce w gradacji celów agresora miałoby Skarżysko-Kamienna w przypadku konfliktu zbrojnego z udziałem Polski?

Teoria sztuki wojennej i praktyka z bieżącej wojny wykazują, że miejsca produkcji ważnych z punktu widzenia działań wojennych dóbr, i w tym zwłaszcza amunicji i broni są typowym celem dla broni dalekiego zasięgu. Kiedyś taki cel jak fabryka amunicji lub broni byłaby celem dla dywanowego nalotu bombowców. Teraz to po prostu cel dla pocisków manewrujących i rakiet balistycznych naprowadzanych precyzyjnie na cel. O ile więc samo miasto nie będzie celem, o tyle wszelkie instalacje związane z zakładem produkcji specjalnej, a takim celem i to priorytetowym będą. Dotyczy to też infrastruktury krytycznej takiej jak siec energetyczna, instalacje wodne itp. z których korzystają i te zakłady wytwórcze i ludność cywilna.  Zagrożone będą też budynki cywilne sąsiadujące z terenem zakładu produkcji specjalnej.

Z racji nie tylko obecnego, ale również historycznego znaczenia militarnego Skarżyska-Kamiennej, w mieście  znajduje się wiele schronów. Są one najczęściej w budynkach użyteczności publicznej oraz kamienicach budowanych w latach 50. Szacuje się, że jest ich około 70. Jak ocenia Pan obecne działania rządu zmierzające do inwentaryzacji takich miejsc? Czy te działania nie są prowadzone zbyt późno? Jak ocenia Pan przydatność schronów wybudowanych 70 lat temu? Czy są one w stanie zapewnić ochronę ludności cywilnej w przypadku konfliktu zbrojnego?

Takie inwentaryzacyjne działania służb podporządkowanych rządowi są działaniami słusznymi, ale ze wszech miar spóźnione. Takie działania powinny być podjęte z chwilą wybuchu jawnego konfliktu na Ukrainie, czyli nie później niż w lutym 2022, a tak naprawdę w roku 2014. Sama inwentaryzacja niczego jeszcze nie załatwi, ponieważ po inwentaryzacji trzeba przystąpić do  odtwarzania zdatności instalacji w tych schronach, a następnie wyposażyć je w odpowiedni sprzęt oraz zapasy, które będą podlegały stosownej rotacji.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

3 KOMENTARZE

  1. Skarżysko zawsze dostawało po d*** w konfliktach. Jeśli będzie kolejny to znowu będzie to samo. Radom i Pionki też.

  2. Polski Korpus Drużyny Strzeleckich proponował już w
    2016 przegląd schronów i ich reaktywację. Niestety wład,e miasta nie podjęły współpracy. Wybudowaną przez nas strzelnicę, gdzie prowadziliśmy szkolenia m.inn medyczne, zlikwidowano. Takich mamy odpowiedzialnych i dbającyh o bezpieczeństwo mieszkańców włodarzy naszego miasta. A tak naprawdę należy zadać pytanie kto tak naprawdę decyduje o losach naszego miasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl