22.3 C
Skarżysko-Kamienna
sobota, 22 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSpołeczeństwoSkarżyscy pątnicy rozpoczęli pielgrzymowanie

Skarżyscy pątnicy rozpoczęli pielgrzymowanie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Ze Skarżyska-Kamiennej wyszli wczoraj na trasę uczestnicy 45. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. O godzinie 8.00 odprawiona została msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, a następnie o godzinie 10.00 pątnicy wyruszyli na szlak. Pielgrzymów pożegnali marszałek Andrzej Bętkowski oraz sekretarz województwa Mariusz Bodo, którzy wzięli udział w mszy, a także przeszli wraz z pielgrzymami fragment trasy.  

Oficjalny początek 45. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę miał miejsce w niedzielę, 6 sierpnia. O 9.30 na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odprawiona została msza święta dla grup I i II kolumny radomskiej.

Przewodniczył jej biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński, który przypomniał w homilii, że Eucharystia jest sercem Kościoła i zachęcał do „przeniesienia ducha pielgrzymki w codzienność, aby pośród obowiązków i zadań życiowych Chrystus był w centrum”. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

W bieżącym roku radomska pielgrzymka liczy 37 grup w pięciu kolumnach – dwóch radomskich oraz skarżyskiej, starachowickiej i opoczyńskiej. Skarżyska kolumna podzielona została na dwie grupy, ostrobramską i franciszkańską.

Do grupy ostrobramskiej na trasie dołączą pątnicy z Bliżyna, zaś do kolumny franciszkańskiej pielgrzymi z Suchedniowa. Podobnie jak to było w poprzednich latach można również pielgrzymować duchowo. Ułatwia to specjalna aplikacja, w której znajduje się m.in. regulamin pielgrzymki, dostęp do mediów pielgrzymkowych, materiały formacyjne: Liturgia Słowa na dany dzień pielgrzymowania, skrzynka z intencjami, modlitwy i śpiewnik pielgrzymkowy.

Trasa pielgrzymki pomiędzy Radomiem a Jasną Górą liczy 206 kilometrów (skarżyscy pątnicy przejdą 164 kilometry) i będzie trwała do 13 sierpnia, kiedy to wszystkie kolumny spotkają się na Przeprośnej Górce. Tam o 10.00 odbędzie się nabożeństwo dziękczynne.

Na Jasną Górę pierwsze grupy będą wchodziły o 15.00, a następnie odbędzie się modlitwa przed cudownym obrazem. O 19.30 będzie sprawowana msza święta na zakończenie pielgrzymki dla pątników z Diecezji Radomskiej.

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej jest jedną z najliczniejszych w Polsce. Dotychczas w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę uczestniczyło około 430 tysięcy wiernych, z czego w ostatnich pięciu latach trasę przeszło 30 tysięcy pątników.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl