22.3 C
Skarżysko-Kamienna
sobota, 22 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieFelietonSamorządowy Kongres Trójmorza trwa w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza trwa w Lublinie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa dwudniowy Samorządowy Kongres Trójmorza. W wydarzeniu bierze udział prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Andrzej Bętkowski i radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Banaś.

Kongres jest cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier). W kongresie bierze udział blisko tysiąc uczestników z kilkunastu krajów świata: osobistości świata polityki, liderzy kluczowych sektorów gospodarki, a także przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną tematy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa w regionie. Swój udział w kongresie potwierdził premier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, natomiast Ministerstwo Obrony Narodowej jest jednym z głównych partnerów sesji otwarcia pierwszego dnia Kongresu.

Przez ostatnie edycje poszczególne regiony Inicjatywy podpisywały Deklarację Lubelską o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza, która stanowi narzędzie prowadzenia i nawiązywania regularnych kontaktów oraz podejmowania wspólnych działań pomiędzy zainteresowanymi samorządami.

W drugim dniu Kongresu szefowie regionów założycielskich Sieci podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, służące integracji oraz nawiązaniu kontaktów biznesowych. Trzecia edycja Kongresu zostanie poszerzona o dodatkowe wydarzenia z udziałem środowiska startup-owego, młodych liderów i inne.

Celem Kongres Trójmorza jest stworzenie przestrzeni do międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz możliwość wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i regionalnej

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl