16.9 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieInwestycjeRządowe wsparcie na drogi

Rządowe wsparcie na drogi

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Prawie 3 miliony złotych dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa otrzymał powiat sandomierski na zadania związane z zabezpieczeniem dna wąwozów lessowych. Umowy w tej sprawie podpisał wojewoda Zbigniew Koniusz ze starostą sandomierskim Marcinem Piwnikiem.

Rządowe wsparcie wynosi ogółem 2 891 200 zł. Na remont drogi powiatowej nr 1692T Czyżów Plebański — Dziurów w miejscowości Dziurów, w celu zabezpieczenia dna wąwozu lessowego przeznaczono 1 019 200 zł. Dofinansowanie w wysokości 1 872 000 zł przekazane zostanie na przebudowę drogi powiatowej nr 1696T Gałkowice — Dwikozy w miejscowości Dwikozy, aby zabezpieczyć dno wąwozu. 

Powiat sandomierski zwrócił się z wnioskiem do wojewody o uruchomienie rezerwy celowej w związku z potrzebą pilnych napraw wąwozów ze względu na postępującą ich degradację. Uzasadnienie wniosku wskazywało, że środki te przeznaczone będą na usuwanie skutków zdarzeń o charakterze klęski żywiołowej (deszcz nawalny) w infrastrukturze technicznej, tj. na zabezpieczenie dna wąwozów lessowych, mającej miejsce w styczniu 2023 roku.

Starosta sandomierski wskazywał ponadto, że obfite opady deszczu spowodowały degradację dna wąwozów, powstawanie wyrw, licznych nierówności oraz osunięcia się zboczy. Ze względu na położenie w pagórkowatym terenie, drogi posiadają nieuregulowane spadki poprzeczne uniemożliwiające odprowadzenie wody opadowej z jezdni. Wąwozy stanowią ważne ciągi komunikacyjne na terenach gmin i powiatów, dlatego też konieczne jest jak najszybsze umocnienie dna wąwozów, a tym samym wyeliminowanie dalszej degradacji podłoża gruntowego o strukturze lessowej. Pozwoli to na bezpieczne ich użytkowanie.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl