7.5 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaZ powiatuBliżynRodzinny Festyn Integracyjny w Odrowążku za nami

Rodzinny Festyn Integracyjny w Odrowążku za nami

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zmienna i zimna aura, padający co jakiś deszcz, nie zniechęciły mieszkańców Odrowążka i okolicy, który 6 sierpnia licznie uczestniczyli w XI edycji Rodzinnego Festynu Integracyjnego.

Wydarzenie połączone zostało z jubileuszem 30.lecia działalności Zespołu Ludowego „Kuźniczanki”. Było mnóstwo dobrej muzyki, liczne stoiska kulinarne oraz loteria z fantastycznymi nagrodami. nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, o co zadbali m.in. miejscowi strażacy. Punktualnie o 16.00 wydarzenie otworzył ks. proboszcz Wincenty Chodowicz, po czym prowadzenie przejęli Sandra Mościńska i Kacper Ściegienny, witając przybyłych, w tym wójta gminy Mariusza Walachnię. Najpierw na scenie zaprezentowali się młodzi muzycy uczestniczący w warsztatach prowadzonych przez Karolinę Gębską ze scholi parafialnej.

Po nich zagrali i zaśpiewali Michał Milcarz i Marcel Młynarczyk. Po występie solistki Mileny Szczepanik zagrał Młoda Orkiestra z Odrowążka pod batutą Magdaleny Góreckiej. Z dużym uznaniem i żywym przyjęciem publiczności, mimo ulewy, spotkał się występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Żytno. Orkiestra funkcjonuje od 3,5 roku, działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, skupia dzieci i młodzież z terenu Gminy Żytno – łącznie 45 osób. Kapelmistrzem jest Krystian Pawłowski. Bogaty repertuar orkiestry zawiera pieśni kościelne, patriotyczne, a także marszowe i rozrywkowe.

Pod koniec do muzyków z Żytna dołączyła Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” pod kierunkiem Magdaleny Góreckiej, dając wspólny koncert. Następny przyszedł czas na nieco folkloru. Najpierw wystąpili jubilaci, czyli świętujący 30.lecie działalności Zespół Ludowy „Kuźniczanki” pod kierunkiem muzycznym Wojciecha Szczepańskiego. Przed występem ks. proboszcz wręczył zespołowi okolicznościowy tort, a orkiestra zagrała „Sto lat”. Po jubilatach wystąpił zespół „Jaworzanki”, a następnie Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”.

W lata 70-te i 80-te przeniosła zebranych skarżyska grupa „Zdrowo zakręceni” pod kierunkiem Wojciecha Szczepańskiego. Później na scenie ponownie pojawiła się Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” wraz z Zespołem Ludowym „Kuźniczanki”. Obie grupy współpracują ze sobą i pielęgnują muzyczną integrację międzypokoleniową, która wpisuje się w kolejny projekt, realizowany przez Parafię Odrowążek: „Ocalmy od zapomnienia cenne umiejętności i wspomnienia – integracja międzypokoleniowa mieszkańców Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku”.

Projekt otrzymał dofinansowanie Wojewody Świętokrzyskiego. W tym roku realizujemy siódmą (VII) jego edycję. W ramach projektu Orkiestra została wyposażona w 10 nowych instrumentów, takich jak: 6 trąbek, 2 klarnety, saksofon i zestaw perkusyjny. Wieczorem wystąpił Marek Werens i zespół „Perfect”, który skupia doświadczonych muzyków ze Stąporkowa, Końskich, Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego. Muzycy  zaśpiewali znane utwory grupy „Perfect” oraz autorskie Marka Werensa.

Na koniec odbyło się losowanie nagród w loterii, prowadzonej przez sołtysa Sławomira Bernatka i Monikę Smulczyńską. Wydano niemal 800 kuponów, każdy z nich zawierał symboliczny prezent. Na szczęśliwców, którzy wytrwali do losowania, przeprowadzonego na scenie – czekały atrakcyjne upominki, w tym nagroda główna – rower, który wygrał Mirosław Żak z Odrowążka. Dodatkowo do zwycięzców trafiły: szklane misy i wazony, dywaniki z owczej skóry, latarki, słuchawki, akcesoria rowerowe, książki, a także wyjątkowe rękodzieło (różańce i „szydełkowe ozdoby”, wykonane przez Annę Kopeć i Justynę Jedynak z Odrowążka. W wyłonieniu zwycięzców pomagali dzielnie Nikola i Błażej.

Źródło: Gmina Bliżyn

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl