20.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSamorząd i politykaPowiat odpowiada mieszkańcom Książęcego. Prezydenci w Brukseli jak Chuck Norris

Powiat odpowiada mieszkańcom Książęcego. Prezydenci w Brukseli jak Chuck Norris

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zarząd powiatu skarżyskiego poinformował, że do końca bieżącego roku powstanie dokumentacja na budowę 500 metrów chodnika. Czy to wystarczy mieszkańcom?

Mieszkańcy Książęcego czują się pomijani

Na początku października pisaliśmy o problemach zgłaszanych przez mieszkańców osiedla Książęce. W rozmowach z nimi wybrzmiewało oczekiwanie finalizacji ponad 10-letnich starań o wybudowanie chodników wzdłuż ulic Książęcej i Rycerskiej. Jednocześnie zwracali oni uwagę na problem niskiego bezpieczeństwa na drogach, szczególnie dzieci. Natomiast nastoletni mieszkańcy peryferyjnego osiedla, dojeżdżający głównie do szkół średnich, są niezadowoleni z niewystarczającej ilości kursów miejskiego przewoźnika, czyli MKS.

Obydwie drogi ciągnące przez to osiedle są w znacznej większości drogami powiatowymi. Jednak problem leży również po stronie miasta. Jeden z niewielkich odcinków ulicy Książęcej jest zarządzany przez służby miejskie. Prezydentowi podlega również spółka MKS.

Będzie chodnik. Kiedyś…

W odpowiedzi przesłanej przez służby prasowe starosty Artura Berusa czytamy, że powiat zamówił stworzenie nowej dokumentacji budowlanej chodnika na ulicy Książęcej. Ta informacja mogłaby z pewnością ucieszyć mieszkańców tej ulicy, gdyby nie fakt, że jest to jedynie plan stworzenia dokumentacji. W dodatku jedynie dla odcinka około 500 metrów od szkoły podstawowej do ulicy Kopernika.

Pytamy radnej powiatowej Renaty Bilskiej z PiS, jednocześnie mieszkanki osiedla Książęce, czy w jej ocenie będzie to wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa na osiedlu Książęce. – Oczywiście, że nie, chociaż dobrze, że przynajmniej tyle jest możliwe. Jednak nadal są to jedynie plany budowy. Brakuje poczucia, że zarząd powiatu na poważnie podchodzi do tego problemu. Nadal nie ma źródła finansowania, a już raz dokumentacja straciła ważność i nic z tego nie wyszło. Mimo że ma kosztować 100 tys. złotych, to dokumentacja nie spowoduje, że dzieci wracające ze szkoły poboczem, nie będą mijane przez pędzące samochody. – mówi nam radna.

„Jesteśmy spychani na koniec kolejki

– Zarząd powiatu musi chcieć podejść do zagadnienia na poważnie. Na razie jesteśmy zbywani i spychani na koniec kolejki. Inne inwestycje ciągle są ważniejsze, a trwa to już ponad 10 lat. – odpowiada Renata Bilska, pytana o to, czy pomoże zarządowi powiatu w uzyskaniu środków rządowych.

Starostwo powiatowe, w przesłanej do redakcji odpowiedzi, również deklaruje chęć współpracy, licząc na udział finansowy Urzędu Miasta w planowanych inwestycjach. Padła również deklaracja uczestniczenia w konsultacjach w zakresie ilości kursów autobusów oraz dostosowania rozkładów jazdy do realnych potrzeb mieszkańców. Jednak zaznaczono, że taką wolę oraz potrzebę musi wyrazić przede wszystkim miasto, oraz MKS.

  Na wiosnę bieżącego roku były prowadzone konsultacje społeczne planowanych zmian rozkładu jazdy MKS. – Z informacji jakie uzyskałam, wynika, że ze strony władz miasta, nikt nie zwrócił się do dyrektorów szkół średnich o opinię. Oznacza to, że najwidoczniej nie ma chęci dostosowania kursowania autobusów w sposób systemowy, tak aby uczniowie nie musieli zwalniać się wcześniej z lekcji lub czekać po kilkadziesiąt minut na przystanku pod szkołą. – relacjonuje radna Renata Bilska. – Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla tak oddalonych osiedli, jak Książęce, Bór, czy Rejów. – dodaje.

  Fot. Facebook Konrad Krönig

  Urząd Miasta zamilkł

  O odniesienie się do zgłaszanych problemów poprosiliśmy również Urząd Miasta. W odróżnieniu od władz powiatowych miasto nie skomentowało w żaden sposób kwestii dręczących mieszkańców Książęcego. Na odpowiedź rzeczniczka prasowego prezydenta czekaliśmy 14 dni. Nie doczekaliśmy się. Najprawdopodobniej z powodu bardzo ważnych zajęć, jakie w ostatnich dniach miał prezydent miasta.

  Prezydenci w Brukseli jak Chuck Norris

  W tym czasie Konrad Krönig przebywał m.in. na kilkudniowym wyjeździe służbowym. Wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Brzezińskim, odpowiadającym w Urzędzie Miasta za zagadnienia poruszane przez mieszkańców Książęcego, oraz sekretarzem miasta Bernardem Antosem, byli w Brukseli. Jednocześnie szeroko dokumentowali pobyt na swoich profilach facebookowych. Prezydent Krönig wrzucał swoje zdjęcia z Rafałem Trzaskowskim, Leszkiem Millerem, czy Adamem Jarubasem.

  Obaj prezydenci pozowali również na brukselskim rynku głównym. Wyróżniali się wśród dziesiątków mieszkańców stolicy Belgii. Dumnie nosili ogromne przeciwsłoneczne okulary typu mucha, które nosił znany na całym świecie Strażnik Teksasu grany przez Chucka Norrisa. W ostatnich miesiącach są one krzykiem mody wśród niektórych skarżyskich samorządowców. Co prawda prezydenci zakładali je, nawet gdy nie było słońca, ale na szczęście nie zaobserwowano, aby nosili je w budynkach.

  Ponadto do wyjazdu byli skrupulatnie wyposażeni nie tylko w okulary. Panowie wzięli ze sobą kilka zestawów ubrań. Prezydent Kronig poza garniturem wziął ze sobą ulubione w ostatnim czasie młodzieżowe stroje z ogromnymi, błyszczącymi butami sportowymi. Prezydent Brzeziński postawił za to na większą elegancję, w tym na zamszowe beżowe buty.

  Fot. Facebook Andrzej Brzeziński
  Fot. Facebook Adam Jarubas
  Fot. Facebook Konrad Kronig
  Fot. Facebook Konrad Kronig
  Fot. Facebook Konrad Kronig

  Udostępnij lub Wyślij Znajomym

  Olek Głowacki
  Olek Głowacki
  Dziennikarz wSkarzysku.pl | e-mail: aleksander.glowacki@wskarzysku.pl

  Obserwuj Nas w Social Mediach

  Najnowsze na wSkarzysku.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najważniejsze Informacje

  O Nas

  Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

  © 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

  Redakcja

  ul. Powstańców Warszawy 7

  26-110 Skarżysko-Kamienna

  TEL. +48 507-145-748

  e-mail: biuro@wskarzysku.pl