7.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaPodsumowanie projektu historycznego w Mroczkowie

Podsumowanie projektu historycznego w Mroczkowie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

„Przybysze – emigranci – uchodźcy w Mroczkowie i okolicy” – to tytuł projektu historycznego, w którym uczestniczyli w ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas VIII z Bliżyna i Mroczkowa. jego koordynatorem był nauczyciel historii Roman Falarowski. Spotkanie podsumowujące otworzył dyrektor SP Mroczków Sylwester Koziński, a uczestniczył w nim m.in. wójt gminy Mariusz Walachnia.

Projekty naszych szkół były elementem szerszego projektu pod nazwą „Przybysze – emigranci – uchodźcy”, który realizowało II LO w Skarżysku-Kamiennej pod kierunkiem dr Piotra Kardysia. Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału i otrzymali nagrody w postaci bonów towarowych o wartości 100,00 zł.

W programie spotkania podsumowującego obejrzeliśmy m.in. prezentację multimedialna „Zarys dziejów Mroczkowa i okolic”, którą przygotowali: Zuzanna Olszewska, Maria Gruszczyńska, Julia Kotwica, Zuzanna Więckowska i Kacper Pela. Prelegenci przypomnieli m.in. sylwetki przybyszów związanych z Mroczkowem: Witolda Leona Juliana Zglenickiego, Adama i Teofila Waligórskich, Jana Witwickiego, założyciela cegielni w Sołtykowie Stefana Wielowiejskiego, czy też żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, kierowników szkoły w Mroczkowie Stanisława i Ludwiki Wojtarowiczów.

W trakcie spotkania pieśni i taniec ludowy wykonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mroczkowie należących do „Bliżyńskiej Gromady” pod kierunkiem Haliny Fidor, pieśni cygańskie i polskie grał i śpiewał Ryszard Kucewicz, w tym jeden ze swym wnukiem Filipem.

Na zakończenie dyrektor szkoły wręczył swym absolwentom dyplomy z podziękowaniem za udział w projekcie.

Źródłoblizyn.pl

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl