20.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowiePobranie narządów z udziałem zagranicznego zespołu transplantacyjnego

Pobranie narządów z udziałem zagranicznego zespołu transplantacyjnego

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Płuca pobrane od dawcy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otrzymał biorca w Hamburgu. Pierwsze historyczne pobranie, z udziałem zagranicznego zespołu transplantacyjnego, miało miejsce w Kielcach kilka dni temu.

Dr n. med. Jacek Bicki – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ informuje, że było to pobranie wielonarządowe. Od dawczyni oprócz płuc, pobrano również: nerki, wątrobę, które przeszczepiono w Polsce. Pobranie koordynowała Wiesława Saladra, dzięki której determinacji udało się zakończyć je sukcesem.

– Ponieważ w naszym kraju nie znaleziono biorcy płuc z odpowiednią grupą krwi, kobieta-dawca została zgłoszona przez Poltransplant do Eurotransplantu – wyjaśnia Wiesława Saladra. Jak dodaje koordynator transplantacyjna, po płuca ostatecznie, przylecieli lekarze z Hamburga.

W zeszłym tygodniu, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, również miało miejsce pobranie narządów. Serce do Wrocławia przetransportował policyjny Black Hawk. Zespół wrocławskiego ośrodka wykonał dzięki temu 100 przeszczep tego narządu. Od dawcy-mężczyzny pobrano i przeszczepiono również nerki. W tym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym odbyło się już 5 pobrań narządów. Nie byłoby to możliwe gdyby nie fakt, że dawcy za życia nie wyrazili sprzeciwu. Pobrania zaakceptowały rodziny zmarłych.

Dzięki tym pobraniom udało się uratować życie wielu osób. W samym Szpitalu Zespolonym w Kielcach od początku tego roku wykonano już 11 przeszczepień nerek.

– Widać wyraźne zaangażowanie zespołów leczących w proces rozpoznawania śmierci mózgu, stąd ta zwiększona liczba pobrań i przeszczepień – reasumuje dr Jacek Bicki.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl