21.9 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 20 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSpołeczeństwoNowoczesny zakład Polregio w Skarżysku zbudowano w niecały rok

Nowoczesny zakład Polregio w Skarżysku zbudowano w niecały rok [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Dzisiaj w Skarżysku-Kamiennej oficjalnie otwarte zostało nowe Centrum Utrzymania Taboru Polregio, czyli nowoczesny kompleks serwisowo-naprawczy dla pojazdów kolejowych.

Dzięki inwestycji o wartości blisko 50 mln złotych, w ciągu roku powstała hala o długości 110 metrów, która pomieści dwa kanały rewizyjne, dodatkowy tor naprawczy oraz zaplecze warsztatowe i socjalno-biurowe. W centrum pracować będzie łącznie ponad 100 osób. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk.

– Jako marszałek województwa świętokrzyskiego, ale przede wszystkim jako mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej bardzo się cieszę, że w ostatnim czasie w moim rodzinnym mieście udało się zrealizować tak wiele cennych inwestycji związanych z szeroko rozumianym ruchem kolejowym – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Mam tu na myśli zarówno infrastrukturę bezpośrednio służącą pasażerom, jak nowy dworzec kolejowy i jego najbliższe otoczenie: przejścia pieszo-rowerowe oraz zmodernizowane perony, z których podróżni mogą w bezpieczny sposób korzystać. Ale niezwykle ważne są również te inwestycje, których pasażer pociągu nie dostrzega, a takimi właśnie są stacje techniczno-postojowe czy punkty utrzymaniowe. Dzisiejsze otwarcie Centrum Utrzymania Taboru Polregio w Skarżysku-Kamiennej doskonale wpisuje się w te nasze działania, poprzez które zwiększamy dostępność transportu publicznego w świętokrzyskim – dodał marszałek.

Centra utrzymania taboru stanowią istotną część wieloletniego planu rozwoju spółki. Inwestycja w Skarżysku to krok milowy w realizacji strategii Polregio, jaką jest zwiększenie efektywności kosztowej w zakresie utrzymania i napraw nowoczesnych pojazdów kolejowych. Dzięki nowej hali spółka zwiększy potencjał do rozwoju zarówno w realizacji umów z województwami w południowo-wschodniej Polsce, jak i działalności komercyjnej.

– To historyczny moment dla Polregio i kolei w Polsce. Blisko 140 lat temu to właśnie w Skarżysku-Kamiennej na trasę wyruszył pierwszy nowy parowóz w historii niepodległej Polski. Dzisiaj zapisujemy kolejną kartę w historii polskiej kolei. Do nowej hali na przeglądy trafi część z nawet 200 nowych EZT-ów, które otrzymamy w latach 2025-26. Konsekwentnie inwestujemy miliardy złotych w nowoczesną kolej regionalną – podkreślał Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Obiekt spełnia współczesne wymogi pod względem ekologii i oszczędności energii. W budynku powstała instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii, a wentylacja jest wyposażona w urządzenia do odzysku ciepła. Na etapie końcowych prac jest także budowa przejazdowej myjni dla pojazdów kolejowych ze stanowiskami mycia podwozia i wodowania taboru z instalacją wtórnego wykorzystania wód przemysłowych, jak również wód opadowych.

– Renesans kolei w Polsce to nie tylko modernizacja infrastruktury i zakupy nowych pojazdów kolejowych. Inwestujemy również w nowoczesne centra utrzymania taboru. Projekt zrealizowany w imponującym tempie na zamówienie spółki Polregio oznacza dla miasta Skarżysko-Kamienna i największego przewoźnika regionalnego nowy impuls do rozwoju. Wszystko to dzięki owocnej współpracy z władzami samorządowymi województwa – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Oprócz standardowo wykonywanych przeglądów składów kolejowych na poziomie P1 oraz P2, w nowym obiekcie planowane jest wykonanie ok. 150 przeglądów na 3. poziomie utrzymania, a także minimum 37 napraw rewizyjnych P4 do 2030 r. W nowej hali Polregio będzie serwisować pociągi z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, jak również tabor innych operatorów. Inwestycja powstała dzięki wieloletniej umowie pomiędzy Polregio a Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Polregio inwestuje także w tabor i planuje zakup do 200 nowych pociągów za kwotę ponad 7 mld zł. Pierwsze dostawy nowych pojazdów są planowane w 2025 r., trafią one m.in. do województwa świętokrzyskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. poseł RP Agata Wojtyszek i radny Sejmiku Województwa Jan Maćkowiak.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl