22.3 C
Skarżysko-Kamienna
sobota, 22 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieBezpieczeństwoNie strzelaj w sylwestra! To dla nich horror!

Nie strzelaj w sylwestra! To dla nich horror!

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Sylwester to radosne święto, które ludzie na całym świecie celebrują w różny sposób. W wielu krajach tradycją jest strzelanie petardami i fajerwerkami, co może być ekscytujące dla niektórych, ale dla innych, zwłaszcza dla zwierząt, może być bardzo stresujące i niebezpieczne.

Zwierzęta są bardziej wrażliwe na hałas niż ludzie, a dźwięki petard i fajerwerków mogą być dla nich szczególnie przerażające. Hałas może spowodować, że zwierzęta będą bardzo niespokojne. Przez hałas mogą też próbować uciekać, co jest dla nich szczególnie niebezpieczne.

Najlepiej jest nie strzelać w sylwestra, ale nie zależy to tylko od nas. Nawet jeśli my się na to nie zdecydujemy, to jest bardzo wiele osób, które jednak sięgną po fajerwerki w ten dzień. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swojego zwierzaka w taki sposób, aby zapewnić mu komfort i spokój.

Jak petardy wpływają na zwierzęta?

Strzelanie petardami może być bardzo niebezpieczne dla zwierząt i może powodować u nich stres i lęk. Hałas petard i fajerwerków jest szczególnie przerażający dla zwierząt, ponieważ są one bardziej wrażliwe na dźwięki niż ludzie. Hałas może spowodować, że zwierzęta będą bardzo niespokojne i mogą próbować uciec w poszukiwaniu schronienia. To może prowadzić do zaginięcia, zranienia lub nawet śmierci. Przy próbie ucieczki twój pupil może zostać uderzony, potrącony przez samochód lub doznać obrażeń w inny sposób.

Petardy i fajerwerki są również bardzo głośne i mogą powodować uszkodzenie słuchu u zwierząt. Szczególnie u tych, które są trzymane w niewielkiej odległości od odgłosów wybuchów. Może to spowodować ból i dyskomfort u zwierząt, szczególnie u tych, które są bardziej wrażliwe na hałas.

Jak rozpoznać, że zwierzę się boi?

Często u psów strach przejawia się przez podkulenie ogona, pocenie opuszek łap, ziajanie, niepokój, drżenie, czy ciągłe chodzenie za opiekunem. Natomiast przestraszony kot może nieruchomieć, przypadać do ziemi, czy kłaść po sobie uszy. Objawem lęku u kota jest również syczenie, prychanie, jeżenie sierści i wyginanie grzbietu.

Jeśli wiemy, że nasz pupil boi się głośnych dźwięków, to musimy odpowiednio się o niego zatroszczyć, tak, żeby zminimalizować skutki stresu.

Jak zadbać o komfort swojego pupila podczas sylwestra?

To bardzo ważne, abyś jak najbardziej zadbał o dobrostan swojego zwierzaka w sylwestra. Zamknij go w pokoju z włączonym telewizorem. Pozwoli to zagłuszyć hałas wybuchów. Zapewnij też swojemu pupilowi koc, aby mógł się pod nim schować. Możesz też rozważyć zakup specjalnych nauszników dla zwierząt. Pomagają one zmniejszać hałas, a co za tym idzie stres związany z wybuchami fajerwerków i petard. Warto też zasłonić okna. Zasłony tłumią odgłosy wybuchów. Nie są też widoczne błyski.

Ostatecznością są też środki farmakologiczne, czyli podanie zwierzęciu leków uspokajających, albo przeciwlękowych. Nie powinno się tego jednak robić bez konsultacji z weterynarzem.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl