16.9 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeDni wolne od pracy 2023. Kiedy zaplanować sobie urlop?

Dni wolne od pracy 2023. Kiedy zaplanować sobie urlop?

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Dni wolne od pracy są niezbędne dla zachowania zdrowia, a także dla dobrego i skutecznego odpoczynku. Warto więc zaplanować swój kalendarz tak, aby uzyskać, jak najwięcej czasu na wypoczynek. Możecie to zrobić między innymi biorąc dodatkowe dni wolne między tymi, które będą ustawowo wolne.

W roku 2023 będziemy mogli się cieszyć dodatkowymi 13 dniami wolnymi od pracy, chociaż w praktyce mowa tylko o 10. Święta, za które przysługuje dzień wolny w roku 2023 wypadają trzykrotnie w niedzielę. To dzień, który jest ustawowo wolny od pracy, dlatego w takim wypadku po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego w innym terminie.

Liczba dni urlopu w 2023 roku

Przepisy w tym zakresie się nie zmieniają. Podstawowa ilość dni wolnych od pracy jest zależna od stażu pracy oraz wymiaru nauki.

Jeśli twoje zatrudnienie wynosi mniej niż 10 lat, to możesz liczyć na 20 dni urlopu. Jeśli powyżej 10 lat, to 26 dni. Dodatkowo pracodawca może dobrowolnie dodać dni wolne, na przykład jako urlop szkolny czy menstruacyjny. Kodeks pracy nie prowadza w tym zakresie ograniczeń.

Swój urlop możesz podzielić na części. Nie musisz od razu wykorzystywać wszystkich dni. Jednak minimum jedna część tego urlopu musi wynosić 14 dni kalendarzowych. To znaczy, że urlop musi trwać nieprzerwanie przez 2 tygodnie, wliczając w to święta, soboty i niedziele.

Długi weekend 2023. Kiedy go zaplanować?

Jeśli chcesz zaplanować długi weekend w roku 2023, warto wziąć pod uwagę następujące dni wolne od pracy:

Trzech Króli (6 stycznia) – to święto wypada w piątek. Możesz wziąć urlop w dniach poprzedzających lub następujących po święcie i cieszyć się przynajmniej 4 dniami wolnymi.

Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia) – pierwszy dzień Wielkanocy przypada na niedzielę 9 kwietnia, za który nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. To znaczy, że nie biorąc urlopu mówimy tu o 3 dniach wolnych od pracy. Biorąc jednak urlop przed lub po możemy mieć wolnego minimum 4 dni.

Święto Pracy (1 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja) – to dwa dni wolne w maju, które wypadają kolejno w poniedziałek i środę. Biorąc więc wolne 28 kwietnia i 2 maja możemy cieszyć się 6-dniową majówką.

Boże Ciało (8 czerwca) – czwartek. Dzięki temu biorąc dodatkowy dzień wolny, 9 czerwca, zagwarantujemy sobie 4-dniowe wolne.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) – wtorek. Biorąc dodatkowy dzień w poniedziałek, znowu możemy spędzić poza pracą 4 dni.

Wszystkich Świętych (1 listopada) – środa. Tu mowa o dwóch dodatkowych dniach wolnego, których wzięcie możecie rozważyć w terminach 30-31 października lub 2-3 listopada. W każdym z tych wypadków, wliczając w to weekend będziemy mieli wolne trwające aż 5 dni! Można od razu też wziąć 4 dni wolnego w wyżej wskazanych terminach. Wtedy nasze wolne trwa 9 dni.

Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) – sobota. W związku z tym, że święto wypada w sobotę, to dzień wolny musi zostać oddany w inny dzień przez pracodawcę.

Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) – poniedziałek i wtorek. Oczywiście pierwszy i drugi dzień świąt są ustawowo wolne. Nawet bez brania wolnego przed świętami mamy 4 dni. Biorąc jednak dodatkowo 3 dni urlopu, od 27 do 29 grudnia 2023 możemy liczyć się z wolnym od pracy aż do Nowego Roku 2024! To wolne trwające aż 10 dni.

Zakładając, że chcielibyśmy wykorzystać wszystkie święta, aby zrobić sobie z nich długie weekendy, potrzebowalibyśmy na to około 11-13 dni. Zakładając, że w roku większość z nas ma ich 26, to starczy jeszcze na długi, 14-dniowy urlop.

Oprócz tych dni warto również rozważyć wzięcie urlopu w dniach, które wypadają w okolicach weekendu, takich jak piątek lub poniedziałek. Dzięki temu możesz cieszyć się dłuższym odpoczynkiem i zaplanować ciekawe wyjazdy lub wakacje.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl