20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieBezpieczeństwoNad wodą działali wspólnie policjanci i strażacy

Nad wodą działali wspólnie policjanci i strażacy

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W miniony weekend i dzisiaj skarżyscy policjanci pełnili służbę wspólnie z miejscowymi strażakami. Pod kątem bezpiecznego wypoczynku nad wodą mundurowi patrolowali rejon rejowskiego zalewu oraz zalewu w Bliżynie. Ponadto stróże prawa patrolowali rejon zbiorników wodnych na rowerach. Podobne służby trwać będą cyklicznie przez cały letni okres.

Sezon letni w pełni, a dobra aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą. W rejonie zbiorników wodnych na terenie powiatu skarżyskiego gromadzi się wielu mieszkańców. W tym sezonie o bezpieczeństwo nad wodą i na wodzie policjanci dbać będą wspólnie ze strażakami. W weekend i dziś  mundurowi pełnili wspólne służby na skarżyskim zalewie Rejów i na zbiorniku w Bliżynie. Policjanci i strażacy zwracali uwagę na osoby korzystające ze sprzętu pływającego oraz na zażywających kąpieli. Ponadto skarżyscy policjanci patrolowali na rowerach rejon zbiorników wodnych: Rejów, Bliżyn, Bernatka i Piachy. Podobne służby trwać będą cyklicznie przez cały okres letni.

Poniżej przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

* Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo — nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć — może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków — odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Gdy potrzebna pomoc — jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia należy pomóc.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl