20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeSkarżysko-KamiennaModernizacja linii łączącej województwo świętokrzyskie i łódzkie

Modernizacja linii łączącej województwo świętokrzyskie i łódzkie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe podpisali dziś umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji do projektu pn. „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna”, realizowanego z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. W spotkaniu uczestniczyli także Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poseł RP Agata Wojtyszek, senatorowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. 

– Bardzo się cieszę, że zbliżamy się do możliwości uruchomienia prac przy dokumentacji, a później do prac modernizacyjnych i elektryfikacji przy linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – Zależy nam na tym, by znacząco poprawić warunki ruchu na tej bardzo potrzebnej linii, z której korzysta coraz więcej pasażerów. Chcemy ulepszać infrastrukturę i poprawiać komfort jazdy wszystkich podróżujących pociągami. Program Kolej Plus to 13 mld zł dla ponad 30 projektów, mających przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, pozwala na przywrócenie połączeń z małych miejscowości do miast wojewódzkich i umożliwia modernizację już istniejących linii pasażerskich. Czas na elektryfikację tej niezwykle potrzebnej linii, by jak najlepiej służyła ona mieszkańcom regionu świętokrzyskiego, by łączyła regiony, dawała szansę na bezpieczne i ekologiczne podróżowanie – dodał wiceminister.

– Podpisana dzisiaj umowa z PKP to kontynuacja działań, które rozpoczęliśmy w 2020 r.- przypomniał marszałek Andrzej Bętkowski. – Samorządy obu województw: świętokrzyskiego i łódzkiego podpisały wstępne porozumienie, które pozwoliło przywrócić do życia zapomniane połączenie kolejowe pomiędzy ważnymi węzłami komunikacyjnymi na trasie Kielce – Łódź. Jednocześnie w Końskich udało się zainicjować program Kolej Plus. Ta linia kolejowa jest już uruchomiona i udostępniona dla ruchu pasażerskiego, zależy nam jednak na jej unowocześnieniu. Już wyremontowaliśmy wszystkie perony i przystanki, a dziś podpisana umowa da nam możliwość stworzenia linii dwutorowej, zelektryfikowanej – dodał marszałek.

Obecnie w ramach przygotowanej wspólnie z województwem łódzkim oferty rozkładu jazdy pociągów, ze stacji Skarżysko-Kamienna codziennie wyjeżdża 6 pociągów w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego (i 5 z powrotem), z czego trzy jadą w bezpośredniej relacji do Łodzi Kaliskiej. Dodatkowo na odcinku Końskie – Łódź – Końskie kursuje 1 para pociągów regionalnych.

– To ważny moment nie tylko dla ziemi skarżyskiej, ale dla całego regionu – przyznał przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś. – Przyczyni się to nie tylko do zdecydowanej poprawy warunków i komfortu jazdy pasażerów, ale też do rozwoju gospodarczego. Realizacja tej inwestycji będzie możliwa do przeprowadzenia w najbliższych latach.

– Ta trasa po 12 latach nieobecności powróciła na mapę połączeń międzyregionalnych i widzimy, jak wielu pasażerów korzysta z niej, dojeżdżając do pracy, na uczelnie, w celach turystycznych – wyjaśnił członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka. – Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie i oczekiwania podróżujących zwiększyliśmy na tej trasie siatkę połączeń, a przeprowadzona inwestycja spowoduje, że przejazd będzie szybszy, bezpieczniejszy i bardziej dostępny.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl