20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaSamorząd i politykaSamorządKolejne kontrowersje z przebudową basenu. Wspólnicy sami sobie wystawili referencje i zalegają...

Kolejne kontrowersje z przebudową basenu. Wspólnicy sami sobie wystawili referencje i zalegają 164 tys. zł podatków

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Ebi Investment Sp. z o.o. ze Skarżyska-Kamiennej złożyła najniższą ofertę na przebudowę i modernizację pływalni miejskiej przy ul. Spółdzielczej. Jeszcze nie powierzono jej tego zadania, ale wiele wskazuje, że to właśnie ona dostanie wielomilionowy kontrakt od władz miasta. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że gdzie nie zajrzeć, to pojawiają się wątpliwości.

Szanowni czytelnicy, większość z Was zapewne ma wiedzę o tym, co dotychczas wydarzyło się w sadze o modernizacji basenu. Ta historia jest kręta. Ale zanim dojdziemy do nowych, jeszcze bardziej krętych tytułowych wątków, to przebrnijmy jeszcze raz, na szybko, przez to co już się wydarzyło, aby Ci, dla których ten temat jest świeży, znali jego genezę, a pozostali mogli sobie przypomnieć.

Na początek wróćmy do Adapty

Adapta Fundusz 2 jest typem spółki, którą wielu nazwałoby potocznie “krzakiem”. Fundusz zakładowy 5 tys. zł. Prezesem jest 80-cio paro letnia kobieta — prawniczka. Siedziba spółki w tym samym mieszkaniu, gdzie zarejestrowana kancelaria prawniczki.

Założona na kilka miesięcy przed tym, zanim w marcu 2021 roku zainwestuje 40 mln zł w komunalną spółkę Miejskie Inwestycje, której celem początkowo było wybudowanie całkowicie nowego basenu i remont stadionu Granatu.

Potem władze miasta rezygnują ze stadionu. A z budowy nowej pływali pozostała jedynie modernizacja obecnej. Dwukrotnie unieważniano przetargi i krojono pierwotne założenia.

Ta swoista pożyczka od tajemniczej spółki, wraz z tym co będzie trzeba zapłacić dodatkowo, będzie kosztowała miasto przynajmniej 67 mln zł. Nadal nie wiadomo skąd, tak naprawdę, pochodzą te pieniądze. Adapta Fundusz 2 przez ostatnie trzy lata nie złożyła żadnych sprawozdań finansowych. Przepłynęło przez nią 40 mln złotych, a na jej konta spływają regularnie raty spłacane przez miasto.

Nie wiemy nic o jej prawdziwych właścicielach, którzy czerpią ogromne korzyści z umowy, która obciąża miasto na astronomiczną sumę.

Kontrowersji było więcej, ale będzie jeszcze kiedyś czas, aby je przypominać. Przejdźmy dalej.

Do trzech razy sztuka

Przetarg na modernizację basenu unieważniano dwukrotnie. Za każdym razem oferenci składali propozycje o wiele kosztowniejsze niż przewidziany budżet przedsięwzięcia. Tak było do 17 sierpnia 2023. Wtedy to otworzono po raz trzeci koperty z ofertami. Tym razem były trzy firmy zainteresowane kontraktem. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Kartel” S.A z Jędrzejowa z ofertą opiewającą na ok. 40 mln zł, SB Comples Sp. z o.o. Sp.k. z Rzeszowa z ofertą ok. 33 mln zł oraz Ebi Investment Sp. z o.o. ze Skarżyska-Kamiennej z ofertą 25,7 mln zł.

Spółka i wspólnicy

Wspólnikami w Ebi Investment, zgodnie z dokumentacją Krajowego Rejestru Sądowego obecnie są: Izabela Nowak, Szymon Nowak oraz Ewa Olszewska. Siedziba spółki mieści się przy ul. Rzemieślniczej, a wcześniej przy pl. Floriańskim. Co ciekawe, współzałożycielem oraz w latach 2016-2021 udziałowcem Ebi Investment był syn jednego z obecnych radnych miejskich z koalicji prezydenckiej. Na profilu facebookowym prezydenta Kröniga można go często zobaczyć pozującego do wspólnych zdjęć.

Skarżyska spółka, mająca wyremontować basen, za rok 2022 zadeklarowała zysk netto na poziomie 75 tys. zł, a za 2021 – 0 zł. Jednocześnie w sprawozdaniu finansowym deklaruje brak środków trwałych np. maszyn, sprzętu, oraz brak nieruchomości.

We wrześniu 2022 roku wspólnicy mieli problemy, bowiem Sąd Rejonowy w Kielcach wezwał prezesa spółki, pod rygorem nałożenia kary grzywny, do złożenia brakujących dokumentów sprawozdania finansowego aż sprzed 2 lat.

W dokumentacji Krajowego Rejestru Sądowego spółka istnieje oznaczona jako cudzoziemiec. W myśl przepisów oznacza to osobę prawną mającą siedzibę za granicą lub gdy spółka jest kontrolowana przez cudzoziemców (posiadających więcej niż 50% w zgromadzeniu wspólników).

Do tej pory skarżyska spółka miała realizować prace budowlane, które nijak mają się do skali oraz specyfiki zadania, jakim ma być modernizacja basenu za ogromną kwotę prawie 26 mln zł.

Na swojej stronie Ebi Investment chwali się wykonaniem zatoki parkingowej w Starachowicach o wartości 88 tys. zł brutto. W Zagnańsku wybudowała 130 m chodnika o wartości 117 tys. zł brutto. Z kolei dla spółki Ermanos miała wykonywać dwa zlecenia.

Na przełomie 2019 i 2020 w Pijanowie w gminie Nowa Słupia Ebi Investment miało wykonać prace o wartości 4,6 mln zł przy przebudowie firmy produkującej wędliny, a w 2018 roku przy kontrakcie na rozbudowę szkoły podstawowej w Lesiowie o wartości 680 tys. zł.

Z kolei dla KKM Group sp. z o.o. Ebi Investment miało wykonać prace budowlane, o wartości 98 tys. zł brutto, w budynku na ul. Stalowej w Warszawie.

Sami sobie wystawili

O ile referencje do powyżej opisanych prac, wystawione przez miasto Starachowice czy Gminę Zagnańsk nie budzą wątpliwości, to przy referencjach od spółki Ermanos uwagę zwraca pewien fakt. Ermanos to spółka pochodząca ze Skarżyska-Kamiennej. Swoją siedzibę ma na ul. Rzemieślniczej — w tym samym budynku co Ebi Investment. Ale nie tylko to łączy obie spółki. Szymon Nowak, który podpisał się pod wszystkimi referencjami od Ermanos, jest… prezesem i udziałowcem Ebi Investment.

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że ta sama sytuacja jest w przypadku referencji od KKM Group sp. z o.o. Jej prezesem i udziałowcem do 2021 roku również był Szymon Nowak. Jednak tutaj jest ta różnica, że pod referencjami od KKM Group podpisał się już Krzysztof Nowak. I tutaj też bez zaskoczenia — był on udziałowcem i prezesem Ebi Investment do 2021 roku. Kolejnym brakiem zaskoczenia, jest to, że KKM Group miało te same adresy siedziby co Ebi Investment i Ermanos.

Jednym zdaniem, panowie Nowakowie sami sobie wystawili referencje.

Zalegają tu i tam

Gdyby tego było mało, według Krajowego Rejestru Sądowego, spółka KKM Group, której twórcami i prezesami byli Ci sami ludzie, których spółka zamierza zmodernizować basen, ma problemy z płaceniem podatków. Mówimy tutaj o kwocie ponad 131 tys. zł zaległości podatkowych wobec Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej. A żeby było śmieszniej, wspólnicy z Ebi Investment wygenerowali w KKM Group również zaległości podatkowe wobec Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej na kwotę przeszło 33 tys. zł.

Podsumowując, na wypadek gdyby komuś umknęły informacje, albo nie skojarzył — te same osoby, które prawdopodobnie za chwilę będą gmerać przy miejskim basenie za pomocą spółki Ebi Investment, wygenerowały w KKM Group, która świadczyła swoimi referencjami na rzecz Ebi Investment, ogromne zaległości podatkowe wobec urzędu skarbowego i miasta, od którego za chwilę prawdopodobnie dostaną ogromny kontrakt.

Będzie kontrakt?

Czy w obliczu tych faktów mogą rodzić się wątpliwości? Dla znacznej większości logicznie rozumujących osób tak jest. Powyższe informacje same w sobie nie są dowodem ani przestępstwa, ani łamania prawa. W takim razie co nam mówią? Póki co rodzą się tylko kolejne pytania wokół sagi ze skarżyskim basenem. Z jednym na samym początku. Komu władze miasta powierzą kontrakt astronomicznej wartości? Oraz czy mamy pewność, że tutaj wszystko będzie uczciwie, wykonawcy mają doświadczenie, sprzęt i wiedzę o tym, jak przebudować basen i…. czy zapłacą potem podatki? Póki co, mimo że skarżyska spółka złożyło najniższą ofertę, klamka ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Mateusz Kuna
Mateusz Kuna
Redaktor naczelny wSkarzysku.pl | e-mail: mateusz.kuna@wskarzysku.pl

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

2 KOMENTARZE

  1. Przecież to jest kolejny przekręt bobasa, ciekawe ile z publicznych pieniędzy skapnie mu do kieszonki, miasto chyli się ku upadkowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl