7.5 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategoriePrzyrodaKolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w dniach 23-27 października

Kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w dniach 23-27 października

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W dniach 23-27 października, na obszarze województwa świętokrzyskiego, planowane jest przeprowadzenie kolejnej akcji ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Służby Wojewody Świętokrzyskiego apelują o niedotykanie i niepodnoszenie pakietów ze szczepionką oraz pilnowanie zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.

Szczepienie zostanie przeprowadzone poprzez rozrzut szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi. Wścieklizna jest groźną, śmiertelną chorobą zakaźną przede wszystkim ssaków mięsożernych (np. psy, koty, lisy), ale i innych zwierząt stałocieplnych (np. sarna, dzik), w tym również człowieka. Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wystąpieniu i rozprzestrzeniania się wścieklizny.

Szczepionka jest wyrzucana z samolotu na terenie województwa świętokrzyskiego. W celu uniknięcia kontaktu szczepionki z człowiekiem, a także podjęcia jej przez zwierzęta domowe apeluje się o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką, a w okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie psów na smyczy, a kotów w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.

Przestrzeganie powyższych zaleceń konieczne jest, aby lisy wolno żyjące miały jak największy dostęp do zrzuconej szczepionki.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl