6.6 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieKolejCiuchcia Ponidzie w trasie

Ciuchcia Ponidzie w trasie

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie to jedna z nowszych atrakcji dla turystów w województwie świętokrzyskim. Na trasie można podziwiać piękną przyrodę i zachwycające widoki malowniczego Ponidzia.

Od czerwca został uruchomiony szlak do Motkowic. Pasażerowie przejadą się na trasie Jędrzejów Wąskotorowy – Motkowice – Jędrzejów Wąskotorowy przez Jasionną i Wygodę. W Motkowicach będzie czas na relaks i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie za pomocą karty płatniczej w dniu przejazdu w biurze kolejki (ul. Dojazd 1 Jędrzejów).  Koszt – 38 zł normalny, 31 zł – ulgowy. Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej pod numerem: 695592836 od pn. do pt. w godzinach: 7.30 – 15.30. Czas przejazdu – około 6 godzin.

Historia ciuchci

Historia powstania Kolei Jędrzejowskiej sięga I wojny światowej. Początkowo były to linie frontowe (Rollbahn) C.K. Armii budowane od końca 1914 r. W lutym 1915 roku wojska austriackie dla potrzeb militarnych wybudowały pierwszy odcinek polowej linii wąskotorowej od Jędrzejowa do dzisiejszych Motkowic.

Sukcesywnie zawieszano kursy pociągów pasażerskich, ograniczano ruch towarowy, by z dniem 1.02.1993 roku zawiesić ruch całkowicie. W tym czasie jednak wzrosło zainteresowanie turystów. Z myślą o nich utworzono specjalny wąskotorowy pociąg turystyczny „Ciuchcia Express Ponidzie”. Niestety po bardzo okrojonej trasie. Początkowo z Jędrzejowa do Wiślicy, która i tak w wyniku katastrofalnej powodzi w 1997 roku została skrócona do Pińczowa. Po restrukturyzacji PKP w 2001 r. zawieszono kursowanie wszystkich kolejek w Polsce. W 2002 roku po wielu staraniach kolejkę przejęły lokalne samorządy – ruch znów ożył, co więcej – zaczął się dynamicznie rozwijać!

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl