6.6 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieFelietonXXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”

XXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają do Tokarni 21 maja 2023 r. (niedziela), w godz. 11.00-17.00, na XXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Od 22 lat to prestiżowe wydarzenie promuje najlepsze regionalne i tradycyjne produkty żywnościowe oraz najlepsze dania i potrawy regionalne. Konkurs  identyfikuje i promuje produkty regionalne. Podkreśla tradycję kulinarną, która staje się osobliwością regionu, stanowi jego wizytówkę  i atrakcję turystyczną,  a także  służy do  budowy  marki regionu i jej promocji.

Przedmiotem konkursu są lokalne produkty żywnościowe, tj. surowce lub wyroby przeznaczone do bezpośredniego spożycia, lub sporządzenia potraw, nie zaś gotowe potrawy. To produkty o wyjątkowej jakości, renomie i innych cechach, wynikających ze specyfiki regionu świętokrzyskiego. Produkty konkursowe powinny być wytwarzane tradycyjnymi metodami, przy użyciu lokalnych surowców, posiadające tradycyjny skład oraz tradycyjną nazwę.

Lokalni twórcy

Wśród wystawców znajdą się laureaci poprzednich edycji Konkursu oraz świętokrzyscy producenci żywności wysokiej jakości. W bieżącym roku w Konkursie ocenianych ponad 30 produktów, przygotowanych przez osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz świętokrzyskich producentów żywności wysokiej jakości. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz żywności wysokiej jakości.

Na stoiskach z produktami i regionalnymi potrawami zaprezentują się nasi regionalni producenci żywności. Zapraszamy na kiermasz rękodzieła ludowego oraz świętokrzyskich przysmaków. Przyjadą do nas twórcy ludowi.

Na scenie zaprezentują się Kapele i Zespoły Ludowe z naszego regionu: Zespół Bolechowiczanie, Wincentowianie, Zespół Braters oraz Kapela Rykoszyn. Pokaz obrzędowy „Podział Ojcowizny” zaprezentuje Zespół Jaworzanki. Z prelekcją etnograficzną wystąpi dr Alicja Trukszyn.

Regionalna żywność

Regionalna żywność i dziedzictwo kulinarne są ważnymi nośnikami regionalnej tożsamości. Żywność wysokiej jakości jest ważna dla każdego z mieszkańców. Zdrowe, regionalne wyroby cieszą się rosnącą popularnością w naszym regionie i kraju. Coraz chętniej bowiem Polacy sięgają po lokalne produkty, doceniając ich unikatowe właściwości i wysoką jakość. Fani produktów regionalnych mogą korzystać z ułatwień w poszukiwaniu nowych smaków.

Dzięki rozwojowi rynku żywności naturalnej oraz jego promocji można dotrzeć do znakomitych produktów tradycyjnych, lokalnych i ekologicznych. Są one uważane za rarytas.

Moda na lokalną żywność trwa w najlepsze. Warto wykorzystywać te trendy w swoich podróżach kulinarnych, by jak najpełniej czerpać z bogactwa regionalnych polskich smaków. W taką właśnie podróż zapraszamy 21 maja 2023 r. wszystkich mieszkańców Kielc i województwa świętokrzyskiego.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do Parku Etnograficznego w Tokarni – cennik/bilety online 

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl