20.1 C
Skarżysko-Kamienna
piątek, 14 czerwca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowieWąsata akcja. Panowie badajcie jajka ! Lekarze przypominają

Wąsata akcja. Panowie badajcie jajka ! Lekarze przypominają

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Urolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii razem ze stowarzyszeniem mężczyzn „Gladiator” przypominają o profilaktyce jąder i układu moczowego. Znakiem akcji Movember są wąsy.

Specjaliści z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wspólnie ze Stowarzyszeniem Gladiator przypominają panom o obserwowaniu własnego organizmu. Samobadanie jąder i profilaktyczna wizyta u urologa mogą uratować życie.

Najczęstsze nowotwory u mężczyzn

Rak prostaty znajduje się na pierwszym miejscu pod względem częstości zachorowań mężczyzn na nowotwory lite. Z kolei rak jądra dotyka bardzo młodych mężczyzn, pomiędzy 15 a 40 rokiem życia. Rocznie w Polsce notuje się ponad 16 tysięcy nowych zachorowań na raka prostaty i ponad 1000 zachorowań na raka jąder (w tym w województwie świętokrzyskim blisko 800 przypadków raka prostaty i ponad 30 zachorowań na raka jądra).

Wąsaty happening

Urolodzy wzięli udział w happeningu Movember. Movember to połączenie angielskich słów: moustache (wąsy) i november (listopad). Co roku od 1 listopada przez cały miesiąc panowie na całym świecie zapuszczają wąsy, aby sprowokować do dyskusji na temat profilaktyki. Niestety wielu mężczyzn bagatelizuje ten problem i często jest już za późno na ratunek, dlatego tak ważna jest profilaktyka. W wąsatym heppeningu udział wzięli: dr n.med. Jarosław Jaskulski – kierownik Kliniki Urologii ŚCO, dr Justyna Buras- Pitek, dr Aneta Zaręba, dr Łukasz Niedziela oraz Janusz Marszycki – prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator.

Jak podkreśla dr Jarosław Jaskulski, specjalista urolog, FEBU:

WARTO MÓWIĆ O RAKU GRUCZOŁU KROKOWEGO I JĄDER NAWET W TAK NIEKONWENCJONALNY SPOSÓB, PONIEWAŻ NADAL WIELU MĘŻCZYZN UNIKA BADANIA UROLOGICZNEGO. W ZWIĄZKU Z TYM WCIĄŻ WIELU PACJENTÓW ZGŁASZA SIĘ DO NAS W ZAAWANSOWANYM STADIUM CHOROBY. NIESTETY, IM BARDZIEJ ZAAWANSOWANY NOWOTWÓR, TYM JEST TRUDNIEJSZY DO WYLECZENIA. W POCZĄTKOWYM STADIUM OBA TE NOWOTWORY SĄ W PEŁNI WYLECZALNE.

dr Jarosław Jaskulski, specjalista urolog, FEBU
Lekarze ŚCO dołączyli do akcji Movember. Na zdjęciu dr n.med. Jarosław Jaskulski – kierownik Kliniki Urologii ŚCO, dr Justyna Buras- Pitek, dr Aneta Zaręba, dr Łukasz Niedziela oraz Janusz Marszycki – prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator. Fot. ŚCO

Wizyta u urologa może uratować życie. O tym przekonuje Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator”:

Na badanie namówiła mnie żona i dlatego ja również namawiam wszystkich mężczyzn do tego badania. Jak co roku oddajemy swój samochód do serwisu, żeby potem bezpiecznie nim jeździć, tak co roku powinniśmy przychodzić na przegląd do urologa. Prawdziwy mężczyzna nie boi się badania urologicznego. Ono trwa nawet krócej niż mycie zębów

Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator”

Objawy choroby

Każde objawy związane z oddawaniem moczu powinny zaniepokoić mężczyznę np. częste oddawanie moczu, pojawienie się krwi w moczu, trudności i ból przy oddawaniu moczu, wstawanie w nocy, aby opróżnić pęcherz. Jeśli w rodzinie mężczyzny występowały wcześniej zachorowania na nowotwór prostaty, powinien się zgłaszać regularnie na badania kontrolne od 45 roku życia.

  Regularne badanie jąder

  Mężczyźni powinni regularnie raz w miesiącu wykonywać samobadanie jąder. Powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza, kiedy wystąpią takie objawy:

  • powiększenie lub obrzęk jądra,
  • guzek w jądrze, zwykle niebolesny,
  • Uczucie stwardnienia jądra przy ucisku (guz jest twardszy od miąższu jądra).
  • zmiana kształtu jądra w ostatnim czasie,
  • bolesność jądra przy ucisku,
  • ból podczas badania,
  • uczucie ciężkości jądra,
  • Powiększenie gruczołów piersiowych (ginekomastia).

  Udostępnij lub Wyślij Znajomym

  Obserwuj Nas w Social Mediach

  Najnowsze na wSkarzysku.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najważniejsze Informacje

  O Nas

  Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

  © 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

  Redakcja

  ul. Powstańców Warszawy 7

  26-110 Skarżysko-Kamienna

  TEL. +48 507-145-748

  e-mail: biuro@wskarzysku.pl