30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaUroczystości rocznicowe przy mogile na Brzasku

Uroczystości rocznicowe przy mogile na Brzasku

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W sobotę 24 czerwca br. odbyły się uroczystości upamiętniające 83. Rocznicę Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku, których organizatorem był Powiat Skarżyski. Samorząd podczas uroczystości reprezentowali Jacek Jeżyk, Przewodniczący Rady Powiatu, Artur Berus, Starosta Skarżyski oraz Katarzyna Bilska, Członek Zarządu Powiatu.

Mieszkańcy powiatu jak co roku uczcili kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń czerwca 1940 roku. W uroczystości przygotowanej przez władze powiatu skarżyskiego wzięli udział przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego, gmin z terenu naszego powiatu, delegacje zakładów pracy, szkół, organizacji społecznych i politycznych oraz kombatanci. Wartę honorową pełnili żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zadbali także o opiekę medyczną podczas uroczystości. 

Obchody rozpoczęła polowa msza święta, którą koncelebrowali: ksiądz dziekan dekanatu skarżyskiego Jerzy Karbownik, ksiądz Stanisław Wlazło, proboszcz parafii pw. Św. Ludwika w Bliżynie oraz ojciec Waldemar Sojka, który wygłosił homilię. Po zakończeniu modlitwy odbyła się druga część uroczystości, podczas której do wydarzeń sprzed 83 lat nawiązał w swoim przemówieniu Starosta Skarżyski Artur Berus.

Ponadto Przewodniczący Zarządu Powiatu w swoich słowach odniósł się również do prac modernizacyjnych, które dzięki pozyskanym przez Powiat Skarżyski środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone są przy mogile na Brzasku.

– To miejsce, to doskonały przykład na to, że pamięć o naszych przodkach, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, nie jest naszemu samorządowi obojętna, a wręcz przeciwnie, nieustannie podtrzymywana i pielęgnowana – mówił Starosta Skarżyski. – Dobra współpraca z władzami centralnymi i pozyskane dotacje, pozwoliły nam na przeprowadzenie prac modernizacyjnych, dzięki którym mogiła na Brzasku będzie wyglądała godnie – zaznaczył Starosta Artur Berus.

Głos zabrali także Andrzej Pruś, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Paweł Żołądek, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie z krótkim występem wokalnym wystąpiła Małgorzata Mańkowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej, którą przygotowała Małgorzata Skuza. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek pod pomnikiem.

Powiat Skarżyski będący organizatorem uroczystości rocznicowych na Brzasku, składa szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu wydarzenia Panu Bartoszowi Iskrze, prezesowi Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Skarżysku-Kamiennej, Dyrekcji i Pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej, Urzędowi Miasta Skarżyska-Kamiennej, Dyrekcji Centrum Integracji Społecznej oraz Dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury Zameczek w Bliżynie.

Źródło: Powiat Skarżyski

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl