14.8 C
Skarżysko-Kamienna
niedziela, 5 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaUczczono 79. rocznicę wydarzeń w dzielnicy Posadaj i upamiętnienia członków Placówki 113...

Uczczono 79. rocznicę wydarzeń w dzielnicy Posadaj i upamiętnienia członków Placówki 113 Żołnierzy Armii Krajowej

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W niedzielę, 23 lipca członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Adam Ciok uczestniczył w obchodach 79. rocznicy wydarzeń w dzielnicy Posadaj i upamiętnienia członków Placówki 113 Żołnierzy Armii Krajowej. W imieniu władz powiatu skarżyskiego złożył wiązankę kwiatów przed pomnikiem na Posadaju.

Organizatorami tegorocznej uroczystości byli: 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich i ŚZŻAK Środowisko Szaraków w Skarżysku-Kamiennej.

W trakcie wydarzenia 16 osób zasłużonych i zaangażowanych w działalność obronną, patriotyczną, kościelną, społeczną, kulturową oraz w upamiętnienie historii Polski, zostało uhonorowanych złotymi i srebrnymi odznaczeniami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i medalami 80-lecia powstania Armii Krajowej.

Odznaczenia i medale przyznało Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Warszawie na wniosek Zarządu Rejonowego w Tarnowie i Koła Armii Krajowej w Wąchocku.

Uroczystości rocznicowe poprzedziła msza św. odprawiona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej.

Przypomnijmy: W latach 1943-1944 w skarżyskiej dzielnicy Posadaj istniała konspiracyjna wytwórnia amunicji zorganizowana przez członków AK. W oparciu o przemycane z fabryki amunicji części broni, produkowano amunicję, która była dostarczana do oddziałów AK Antoniego Hedy „Szarego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, a także dla grup sabotażowo-dywersyjnych. W dniu 15 marca 1944 r. gestapo aresztowało kilkunastu członków ruchu oporu zaangażowanych w produkcję amunicji, a następnie 11 z nich rozstrzelano. Tych, których aresztowano wywieziono natomiast do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, z którego już żywi do Polski nie wrócili. W październiku 1972 roku zaangażowanie skarżyszczan w konspiracyjną produkcję broni podkreślono poprzez odsłonięcie pomnika – symbolu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej z dzielnicy Posadaj. Co roku na przełomie czerwca i lipca mieszkańcy Skarżyska i okolic oddają hołd członkom Placówki 113 AK oraz wszystkim, którzy mimo niebezpieczeństwa zdecydowali się na podjęcie podziemnej produkcji broni oraz amunicji.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl