7.5 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeZ regionuSuchedniów: Marszałek upamiętnił powstańców styczniowych

Suchedniów: Marszałek upamiętnił powstańców styczniowych

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

22 stycznia 1863 r. wybuchło jedno z najważniejszych w historii Polski wydarzeń, będących narodowościowym zrywem w walce o odzyskanie niepodległości, samodzielności narodu, na ziemiach zaboru rosyjskiego.

Marszałek Andrzej Bętkowski w Suchedniowie wziął udział w mszy w intencji powstańców oraz złożył kwiaty pod krzyżem powstańczym. W upamiętniających powstańców wydarzeniach, które odbywać się będą w regionie przez cały weekend wezmą też udział: przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Tomasz Jamka.

Centralne uroczystości rocznicowe odbyły się w piątek 20 stycznia br. tuż przy granicy z ziemią świętokrzyską, na szydłowieckim rynku, w miejscowym kościele, pod tablicą upamiętniającą księdza Adama Malanowicza, jednego z przywódców ruchu powstańczego w guberni radomskiej.

Uczestnicy spotkania oddali hołd uczestnikom walk, składając wiązanki kwiatów na mogile powstańczej, przy kapliczce powstańców, zaplanowano również prelekcje i spektakl na szydłowieckim zamku.

Obchody rocznicy powstania rozpoczęły się wczesnym rankiem, o godz. 7.00 w sobotę 21 stycznia w Suchedniowie. Spotkanie rozpoczęła modlitwa w intencji powstańców w kościele PW. Św. Andrzeja i złożenie kwiatów pod krzyżem powstańczym. Tu obecny był marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Stąd wyruszył XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, który przejdzie przez Wzdół Rządowy do Bodzentyna. Tu podczas uroczystości na Górnym Rynku nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej defiladę sił powstańczych pod dowództwem gen. Józefa Hauke-Bosaka w pierwszą rocznicę wybuchu powstania.

W sobotę pamięć powstańców uczczono również w Skarżysku Kościelnym i Kierzu Niedźwiedzim, gdzie znajduje się mogiła ziemna z napisem: „1863. Wiernym synom Polski poległym w walce o wolność Ojczyzny. Powstańcom”. W obchodach wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski. Przy mogile modlono się w intencji powstańców, był apel pamięci, złożenie kwiatów i uroczyste salwy armatnie.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl