10.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaZ powiatuPowiat SkarżyskiSrebrne gody Powiatu Skarżyskiego

Srebrne gody Powiatu Skarżyskiego

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W piątek, 10 listopada, w sali Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu Skarżyskiego z okazji 25-lecie Powiatu Skarżyskiego. Uroczyste obrady sesji rozpoczął Przewodniczący Rady Powiatu  Jacek Jeżyk.

– 25 lat temu, 10 listopada 1998 roku, odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Skarżyskiego. Przez te lata każda kadencja samorządu powiatowego podejmowała decyzje wpływające na zmiany w naszym powiecie. Z okazji jubileuszu życzyłbym sobie, aby o naszych decyzjach, zarówno powiatowa społeczność, jak i nasi następcy, mogli wyrażać się kiedyś z uznaniem – powiedział na wstępie przewodniczący Jacek Jeżyk.

Potem podziękował radnym i starostom wszystkich kadencji za pracę na rzecz powiatu, przypomniał nazwiska wszystkich radnych sześciu kadencji, a minutą ciszy wszyscy uczcili  tych, którzy już odeszli.

Natomiast Starosta Skarżyski Artur Berus podziękował w swoim wystąpieniu  wszystkim samorządom.

– Jestem dumny, że samorząd powiatu skarżyskiego przez te 25 lat potrafił zbudować prawdziwą wspólnotę z tworzącymi go gminami. Wspólnotę, która chce ze sobą współpracować na wielu płaszczyznach  życia publicznego dla dobra swoich mieszkańców – mówił starosta Artur Berus.

Potem, wszyscy przybyli na tą uroczystość, mieli okazję obejrzeć krótki film promocyjny o powiecie skarżyskim.

Kolejnym punktem sesji były odznaczenia.

Jako pierwsi uhonorowani zostali radni, którzy od 25 lat zasiadają w Radzie Powiatu Skarżyskiego. A byli to Bożena Bętkowska i Jerzy Żmijewski. Drobne upominki otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Jeżyka i Starosty Skarżyskiego Artura Berusa.  

Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej srebrnym krzyżem zasługi została odznaczona Anna Leżańska. Za zasługi na rzecz działalności lokalnej brązowym krzyżem zasługi zostali odznaczeni: Adam Ciok i Emil Tokarczyk. Odznaczenia państwowe wręczył samorządowcom wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.  

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej została odznaczona  medalem srebrnym — Barbara Dygas, a medalem brązowym: Mariusz Bartosik, Katarzyna Ciok, Anna Dąbek oraz Małgorzata Nosowicz.

Radny Mieczysław Bąk otrzymał odznakę nadaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ponadto odznaczenia otrzymali pracownicy pracujący w powiecie od 25 lat: Zbigniew Babiarz, Dariusz Chojnacki, Karina Działak, Katarzyna Geller, Jolanta Janowska, Zbigniew Kochański, Łukasz Krawiecki, Mariusz Lisowski, Grażyna Misztal, Joanna Nasiołkowska, Grzegorz Turek, Joanna Wężyk, Andrzej Wisowaty, Karina Wiśniewska, Irena Kapusta-Witaszek i Dariusz Zarychta.

Podczas uroczystej sesji wręczono również nagrody w konkursie „Powiatowe Dęby”. W kategorii Kultura nagrodę otrzymał Wacław Pejas z gminy Bliżyn.

Wacław Pejas – to ludowy śpiewak, solista, tenor, gawędziarz,  animator kultury (w styczniu 2023 r. obchodził 30-lecie pracy artystycznej oraz 85-lecie urodzin). Jest  inicjatorem założenia i czynnym działaczem Klubu Seniora w Mroczkowie. Dzięki jego inicjatywie powstał Chór Seniora „Zawsze młodzi”, którym kieruje i z którym koncertuje. Uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym, przeglądach i festiwalach ogólnopolskich (np. Buskich Spotkaniach z Folklorem w Busku Zdroju, Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie, Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich w Maciejowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Warce, Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży. Popularyzuje folklor regionu świętokrzyskiego i jest autorem wielu tekstów piosenek (np. Pieśń o Sobótce dla Zespołu Ludowego „Sobótka”) i wierszy

W kategorii działalność społeczna nagrodę otrzymała Fundacja „Daj Szansę”.

Fundacja Daj Szansę działa od ponad 20 lat, z jej pomocy skorzystało ponad 700 uczniów i studentów z terenu powiatu skarżyskiego na kwotę ponad milion złotych. Wspiera i promuje  uzdolnioną młodzież poprzez:
– finansowanie stypendiów naukowych, artystycznych i sportowych oraz nagród za wybitne osiągnięcia  w różnych dziedzinach
– organizowanie wyjazdów na kursy mistrzowskie, staże naukowe, konkursy i festiwale w kraju i za granicą oraz dofinansowywanie zakupu pomocy naukowych i  instrumentów muzycznych
– organizowanie koncertów charytatywnych i konkursów promujących twórczość plastyczną, fotograficzną i literacką dzieci i młodzieży
– wydawanie publikacji pokonkursowych zawierających nagrodzone i wyróżnione prace uczestników
– wspieranie wszelkich inicjatyw lokalnych o charakterze ponadgminnym, w zakresie działalności edukacyjnej, artystycznej, kulturalnej, a także wydawniczej związanej z historią i tradycją regionu świętokrzyskiego.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i jednocześnie pierwszy Starosta Skarżyski – Andrzej Bętkowski i posłanka na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz oraz przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu skarżyskiego.

W części artystycznej wystąpiła Anna Józefina Lubieniecka – była wokalistka zespołu Varius Manx.  W tym dniu zaproszeni goście mogli również obejrzeć wystawę zdjęć obejmującą działalność powiatu skarżyskiego na przestrzeni 25 lat.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl