20.3 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 23 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieZdrowiePrawidłowa pozycja w czasie zbierania owoców ważna dla zdrowia

Prawidłowa pozycja w czasie zbierania owoców ważna dla zdrowia

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Rozpoczynają się zbiory truskawek. Fizjoterapeuci i lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, jak co roku, przypominają i apelują o przyjmowanie ergonomicznych pozycji, w trakcie zbierania owoców oraz w czasie innych tego typu prac.

Dzięki powtarzanym każdego roku apelom zmniejszyła się liczba dzieci wymagających pomocy specjalistów z tego powodu. Nieergonomiczna pozycja w czasie zbierania owoców, prowadzi najczęściej do dwóch grup powikłań. Pierwsza to przeciążeniowe dolegliwości bólowe segmentów kręgosłupa. Druga grupa, o znacznie poważniejszych objawach, to porażenia nerwu strzałkowego, czyli tzw. opadającej stopy. Dr hab. prof. UJK Wojciech Kiebzak – specjalista rehabilitacji ruchowej, kierownik Klinicznego Zakładu Rehabilitacji ŚCP, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, tłumaczy, że bezpośrednią przyczyną takiego stanu, może być np. przyjmowanie w trakcie zbioru truskawek, siadu klęcznego, ze stopami ustawionymi, w ułożeniu skrzyżowanym.

W pozycji tej przyciskana jest przednia część podudzia i stopy. W efekcie dochodzi do ucisku pnia nerwu strzałkowego i/lub jego rozciągnięcia, które to czynniki mogą powodować zaburzenia: ukrwienia nerwu, przewodnictwa nerwowego oraz zaburzenia transportu aksonalnego, czego skutkiem jest ból, drętwienie, opadanie stopy. U osób zbierających truskawki, mogą wystąpić dwa typy uszkodzeń nerwu tj. neuropraxia, czyli przejściowe zablokowanie, bądź zniesienie czynności nerwu na kilka dni, bez zmian strukturalnych, albo bardziej niebezpieczna forma – axonotmesis, kiedy długo trwający ucisk nerwu, może spowodować zmiany we włóknie osiowym – wyjaśnia prof. Wojciech Kiebzak. Leczenie tych dolegliwości może wiązać się z długotrwałym pobytem w szpitalu.

Specjaliści powtarzają, że nie wolno lekceważyć takich objawów jak: drętwienie i ból stopy oraz dolegliwości bólowe kręgosłupa. W razie ich wystąpienia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl