30.8 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 lipca, 2024

507-145-748

Strona głównaInne kategorieEdukacjaPolsko-niemiecka współpraca młodzieży

Polsko-niemiecka współpraca młodzieży

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

W Skarżysku-Kamiennej przebywa młodzież z miasta Burg w Niemczech, która przyjechała do swoich kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Młodzieży i opiekunom towarzyszą również przedstawiciele samorządu miasta Burg, które – dzięki nawiązanej współpracy – może stać się kolejnym miastem partnerskim Skarżyska-Kamiennej.

Młodzież z Niemiec przyjechała do naszego miasta na wymianę uczniowską. 19 lat emu współpracę między szkołami zainicjował Andrzej Warwas, były dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Prowadzona najpierw przez gimnazjum, a potem Szkołę Podstawową nr 13 wymiana trwa do dziś. Obecnie współpracę podtrzymuje Szkoła Podstawowa nr 1 i to właśnie jej uczniowie goszczą u siebie kolegów z Burga.

Uczniowie z Niemiec poznają polską szkołę, uczestniczą w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, poznają Polskę, naszą kulturę i historię – również tą lokalną, a także przełamują bariery językowe i integrują się z rówieśnikami z naszego miasta.

Młodzieży towarzyszy przedstawiciel samorządu miasta Burg – burmistrz Philipp Stark.

  Delegacja gościła w poniedziałek 17 kwietnia w Urzędzie Miasta. Młodzieży towarzyszyli jej opiekunowie, a także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Magdalena Kalbarczyk oraz Andrzej Warwas, były dyrektor szkoły, która rozpoczęła wymianę uczniowską, a obecnie radny Rady Miasta, przewodniczący Komisji Oświaty w Radzie. Gości powitali prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig i zastępca prezydenta Krzysztof Myszka. Opowiedzieli o mieście, zachęcili do odwiedzenia ciekawych miejsc w Skarżysku, jak skatepark czy Muzeum Orła Białego i podziękowali za trwającą wiele lat współpracę, która pozwala młodzieży na wzajemne poznawanie obu krajów i ich kultur, szlifowanie języka i integrację.

  W trakcie spotkania prezydent Skarżyska-Kamiennej i burmistrz Burga uroczyście podpisali list intencyjny mówiący o wspólnych projektach i budowaniu partnerskich relacji między miastami.

  Cieszy mnie, że uczniowie ze Skarżyska regularnie wyjeżdżają do Niemiec, oraz że my w ramach rewizyty gościmy u siebie młodzież z Niemiec. Mam nadzieję, że będą miło wspominali pobyt w naszym mieście. Uważam także, że jest to świetna promocja Skarżyska. Cieszy mnie, że taka współpraca między młodzieżą i szkołami ma miejsce, ponieważ dzięki niej dziś stawiamy pierwszy krok, by poszerzyć grono naszych miast partnerskich o miasto Burg w Niemczech. To również dowód na to, że nasze miasto staje się coraz bardziej międzynarodowe – podkreśla prezydent Konrad Krönig.

  Udostępnij lub Wyślij Znajomym

  Obserwuj Nas w Social Mediach

  Najnowsze na wSkarzysku.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najważniejsze Informacje

  O Nas

  Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

  © 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

  Redakcja

  ul. Powstańców Warszawy 7

  26-110 Skarżysko-Kamienna

  TEL. +48 507-145-748

  e-mail: biuro@wskarzysku.pl