18.1 C
Skarżysko-Kamienna
wtorek, 25 czerwca, 2024

507-145-748

Oszustwa „na BLIKa”

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Przestępcy w swojej bezprawnej działalności coraz częściej wykorzystują portale społecznościowe i rozwój bankowości internetowej. Wczoraj pińczowscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące wyłudzenia numeru blik za pośrednictwem powszechnego portalu społecznościowego. Pokrzywdzony 47-latek stracił 1000 zł.

Wczoraj 47-letni mieszkaniec gminy Pińczów poprzez portal społecznościowy otrzymał od swojego znajomego prośbę o pożyczkę poprzez przesłanie bankowego kodu blik. Mężczyzna zgodził się na to i wysłał koledze wygenerowany w swoim banku numer, a potem potwierdził wypłatę umówionej kwoty. Za chwilę kolega poprosił o kolejne pieniądze. I tym razem pokrzywdzony wygenerował numer, ale przed jego przekazaniem kolega do niego zadzwonił. Okazało się, że ktoś włamał się na jego profil społecznościowy i podszywając się pod niego, prosi znajomych o pożyczki.

Prawowity właściciel profilu dowiedział się o tym od swojego szwagra, który też był proszony o pożyczkę, ale wcześniej chciał się upewnić, że to prawda. W ten sposób przełamanie zabezpieczeń konta wyszło na jaw. Znajomy próbował więc zalogować się na swój profil, ale był z niego automatycznie wyrzucany. Udało mu się jednak zauważyć, że oszust prowadzi korespondencję z 47-latkiem z gminy Pińczów. Zadzwonił do niego, aby go ostrzec. To wystarczyło, aby nie dopuścić do drugiej wypłaty. Niestety pierwsza doszła już do skutku, a mężczyzna stracił 1000 zł.

O podobnych oszustwach na terenie całego województwa świętokrzyskiego słyszymy niemal codziennie. Dlatego przestrzegamy przed nadmierną ufnością i przekazywaniem kodów bankowych. Przed udzieleniem pożyczki warto skontaktować się z jej odbiorcą osobiście i ją potwierdzić. Apelujemy również, aby nie klikać w nieznane linki przesyłane w wiadomościach lub mailach. One mogą bowiem zawierać zainfekowane oprogramowanie, które przejmie kontrole nad pulpitem telefonu lub komputera.

Opr. DS

Źródło: KPP Pińczów

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl