15.8 C
Skarżysko-Kamienna
czwartek, 23 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeNawet 10 lat więzienia za nielegalne wypalanie traw!

Nawet 10 lat więzienia za nielegalne wypalanie traw!

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, sprawca podpalenia możne trafić do więzienia nawet na 10 lat! Ten proceder stosowany wiosną i jesienią jest nie tylko nielegalny ale też bardzo niebezpieczny. W pożarach traw giną zwierzęta i ludzie. To katastrofa ekologiczna dla całego ekosystemu. Pomimo świadomości szkód jakie powstają, niestety wciąż spotykamy się z tym procederem.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Rolnicy niebawem rozpoczną wzmożone prace agrotechniczne. Część z nich, niestety, zdecyduje się na wypalanie suchych odrostów traw co według niepotwierdzonych naukowo przekonań ma użyźnić glebę.  Proceder wypalania traw jest niezwykle niebezpieczny dla mienia ludzkiego a nawet życia. Suchość gleby i traw oraz wiosenne wiatry powodują, że ogień rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Często sięga rozmiarów nad którymi człowiek samodzielne nie jest już w stanie zapanować. To żywioł, który potrafi zniszczyć ludzki dobytek i narazić człowieka na utratę zdrowia i życia. Silniejszy podmuch wiatru może przenieść ogień na zabudowania powodując ogromne straty. Ponadto zarówno łąki jak i sady w których wypala się pozostałości po przycinaniu drzewek umiejscowione są w pobliżu traktów komunikacyjnych.

Z łatwością przenoszony dym może wpłynąć na ograniczenie widoczności kierowcom, co generuje dodatkowe zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Jest to działanie bezprawne za które może grozić grzywna, której wysokość zawarta jest w przedziale od 20 zł do 5000 zł. Zgodnie z art. 82 Kodeksu Wykroczeń sprawca może otrzymać też karę aresztu. Natomiast jeżeli zdarzenie wyczerpie znamiona przestępstwa określone w art. 163 kk, który mówi o tym, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać m.in. pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat, natomiast jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Sprawcy tego procederu grozi również cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypominamy, że w przypadku zauważenia pożaru należy oddalić się na odległość bezpieczną od zarzewia ognia i powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.

Opr. KCW

Źródło: KPP w Opatowie

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl