12.7 C
Skarżysko-Kamienna
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

507-145-748

Strona głównaMuzeoterapia: Nowy sposób na walkę z depresją w Kielcach

Muzeoterapia: Nowy sposób na walkę z depresją w Kielcach

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Coraz więcej osób zmaga się ze schorzeniami psychicznymi. Depresja stała się tak powszechna, jak katar, jednak nieleczona prowadzi do bardziej drastycznych skutków. Złotym środkiem okazują się muzea. Muzeoterapia to nowy termin określający rolę muzeów w oddziaływaniu terapeutycznym dla odbiorców.

Nowy lek na schorzenia cywilizacyjne

Realizowane od kilku już lat badania wskazują, że działalność muzeów może z powodzeniem wspomagać procesy terapeutyczne w leczeniu schorzeń o podłożu zarówno psychicznym, jak i somatycznym. Pozwoliło to na stworzenie nowego pojęcia, jakim jest muzeoterapia. To termin określający współczesną rolę muzeów w oddziaływaniu terapeutycznym na odbiorców. Osoby zmagające się z dolegliwościami cywilizacyjnymi mogą liczyć na pomoc dzięki wykorzystaniu przestrzeni oraz zbiorów muzealnych.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia

W opublikowanym w listopadzie 2019 roku raporcie Światowej Organizacji Zdrowia wskazano na bardzo ważną rolę sztuki w profilaktyce oraz w leczeniu wielu chorób. Obcowanie z dziełem (eksponatem) może wpływać pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Przestrzeń muzealna jest dziś czymś innym niż jeszcze kilka lat temu. To miejsce, w którym, dzięki obcowaniu z dziełem sztuki, możemy spojrzeć w siebie, własne przeżycia, a także pomóc sobie w walce ze stresem. Możemy przekształcić poznawczo to, co nas otacza i postarać się zrozumieć, a nawet zmienić, sytuację stresującą. Gabor Maté, lekarz zajmujący się wpływem stresu na życie tak pisał o współczesnych problemach ludzi:

„Ludzie zawsze intuicyjnie czuli, że ciało i umysł są niepodzielne. Współcześnie doszło jednak do niefortunnego rozłamu między tym, co podpowiada nam organizm, a tym, co umysł uważa za prawdę”.

Muzeoterapaia na Konferencji Naukowej w Muzeum Narodowym w Kielcach

W dniach 24–25 PAŹDZIERNIKA 2022 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się Konferencja Naukowa

Głównym tematem Konferencji będzie muzeoterapia. Podczas spotkania uczestnicy skupią się na roli muzeów w minimalizowaniu skutków stresu, radzeniu sobie z problemami, a także nad “sposobami na trudne czasy”.

Konferencja będzie transmitowana.

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl