16.4 C
Skarżysko-Kamienna
czwartek, 23 maja, 2024

507-145-748

Strona głównaInformacjeHistoriaMogiła pomordowanych na Brzasku odnowiona

Mogiła pomordowanych na Brzasku odnowiona

Opublikowane:

Najczęściej Komentowane

Osiedle-twierdza. Co skrywa Milica?

Obecne Skarżysko-Kamienna powstało z połączenia kilku okolicznych wsi. Jedną...

Kronika Policyjna

Dobiegł końca II etap modernizacji infrastruktury na zbiorowej mogile Polaków pomordowanych na Brzasku w 1940 r. wraz z melioracją terenu. Ukończona inwestycja, przy udziale starosty Artura Berusa, członka zarządu Katarzyny Bilskiej oraz radnego powiatowego Grzegorza Małkusa, została oficjalnie przekazana do użytku.

Drugi etap zadania o wartości ponad 256,5 tys. zł został zrealizowany przy dofinansowaniu pozyskanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Powiatu Skarżyskiego. – Dziękuję wszystkim pracownikom naszego urzędu, którzy zaangażowali się w ten projekt, dzięki temu oraz pozyskanym środkom dziś możemy mówić, że to miejsce wciąż jest miejscem naprawdę godnym – ocenił wykonane zadanie starosta Artur Berus.  

Prace w ramach II etapu modernizacji infrastruktury na zbiorowej mogile Polaków pomordowanych na Brzasku w 1940 r. rozpoczęły się w lipcu br.  Zakres robót objął remont całego ogrodzenia, poprzez skucie murków w obrębie alei granitowej, czyszczenie i malowanie bramy oraz remont 62 szt. przęseł ogrodzeniowych. Wykonano także aleję z płyt granitowych, utwardzono drogę na podbudowie z kruszywa wzmocnionego geowłókniną od skrzyżowania do końca alei granitowej wraz z remontem przepustu i utwardzeniem terenu przy ogrodzeniu. Ponadto wykonano i zamocowano do ściany pamięci 3 granitowe tablice z wygrawerowanym (piaskowanym) srebrnym napisem oraz wykonano i zamontowano do istniejących słupków dwie tablice informacyjne.

 W czwartek, 19 października inwestycja została oficjalnie przekazana do użytku.

– W tej kadencji dla Rady i Zarządu Powiatu Skarżyskiego mogiła na Brzasku była jednym z priorytetów zadań, które chcieliśmy zrealizować. Cieszę się, że zakończyliśmy właśnie drugi etap prac przy mogile. Przez ten okres uregulowaliśmy stan prawny działki, pozyskaliśmy w sumie w ramach konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Groby i cmentarze wojenne w kraju” ponad 400 tys. zł (na dwa etapy prac – przyp. red.), po to, aby to miejsce wyglądało tak jak dziś wygląda – mówił podczas odbioru inwestycji starosta Artur Berus. Podziękował także pracownikom urzędu za zaangażowanie w projekt i podkreślił, że dzięki temu oraz pozyskanym środkom dziś miejsce wokół mogiły wciąż jest miejscem godnym.    

Obecna w czasie oddania do użytku inwestycji członek zarządu Katarzyna Bilska podziękowała Skarżyskiemu Towarzystwu Historycznemu na czele z panem Marcinem Medyńskim za współpracę przy merytorycznym przygotowaniu tablic informacyjnych oraz polonistkom z II Liceum Ogólnokształcącego za pomoc przy ich redagowaniu.  

– Treści, które będą zamieszczone w najbliższych dniach na tablicach informacyjnych umieszczonych przy ogrodzeniu mogiły, dotyczą przede wszystkim organizacji kombatanckich i tych, które funkcjonowały w tamtym okresie na terenie powiatu skarżyskiego, a także najważniejszych wydarzeń z tego okresu, które miały miejsce na tym terenie – informowała Katarzyna Bilska.    

Uczestniczący w oddaniu inwestycji do użytku radny powiatowy Grzegorz Małkus zaznaczył m.in., że jest to przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem a rządem, oraz że zadanie zakończyło się sukcesem i wygląda efektownie.

– Mogiła na Brzasku to miejsce kaźni wymordowania polskich Patriotów – mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i nie tylko, ale jest to dzisiaj przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem a rządem. Dzięki środkom i montażowi finansowemu można było stworzyć nowy wizerunek tego miejsca, gdzie ta pamięć będzie czczona i upamiętniana przez kolejne pokolenia. Bardzo się cieszę, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego podjął ten wysiłek i przy współpracy, przy renowacji tej mogiły, zakończyło się to sukcesem i wygląda efektownie. Mam nadzieję, że zostanie uszanowane przez – i mieszkańców – i tych wszystkich, którzy będą to miejsce odwiedzać i składać hołd wszystkim pomordowanym w tym miejscu – mówił Grzegorz Małkus.          

Wykonawcą prac modernizacyjnych II etapu realizacji zadania była spółka – Inżynieria Wodna s.c Ryszard Herman, Zbigniew Duran z Końskich.

Całkowita wartość II etapu zadania wyniosła 256 502, 81 zł. Inwestycja została sfinansowana z pozyskanego przez powiat dofinansowania w wysokości 210 tys. zł w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Groby i cmentarze wojenne w kraju” oraz z tegorocznego budżetu powiatu, z którego na ten cel przeznaczono kwotę 52 tys. 503 zł. 

II etap inwestycji został zrealizowany zgodnie z terminem umownym.

Przedstawiciele samorządu powiatowego uczestniczący w oddaniu inwestycji do użytku po zakończeniu oceny oddali hołd pomordowanym zapalając przed mogiłą symboliczne znicze.

Przypomnijmy: I etap inwestycji Powiat Skarżyski realizował w roku 2022. Wówczas w ramach modernizacji wykonano częściowe odwodnienie terenu, remont schodów, odnowiono Ścianę Pamięci oraz umocniono skarpę wraz z nasadzeniami krzewów i montażem urządzeń małej architektury.

Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj:  https://powiatskarzyski.pl/powiat/projekty/groby-i-cmentarze-wojenne-w-kraju

Udostępnij lub Wyślij Znajomym

Obserwuj Nas w Social Mediach

Najnowsze na wSkarzysku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najważniejsze Informacje

O Nas

Wydawcą portalu wSkarzysku.pl jest Stowarzyszenie Lorem Ipsum

© 2023 wSkarzysku.pl | Stowarzyszenie Lorem Ipsum.

Redakcja

ul. Powstańców Warszawy 7

26-110 Skarżysko-Kamienna

TEL. +48 507-145-748

e-mail: biuro@wskarzysku.pl